İçeriğe atla

"Shigella" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
Etkenler hareketsiz olmasına rağmen, bir [[enterosit]]'ten diğerine geçerek patogenezis gösterir. Bunu başarmasının ardında sitoskeleton'un yapısını oluşturan aktin ipliklerine bağlanması ile yapar. Aktin'i bağlandığı noktada kırar. Bu sayede hücrenin membranına kadar ulaşır. Burada evaginasyon tarzında bir membran [[vakuol]]ü oluşturarak diğer hücreye girer.<ref>Prof. Dr. Erol, GIDA HİJYENİ VE MİKROBİYOLOJİSİ</ref>
 
Hastalığın en yaygın belirtileri [[ishal]], mide bulantısı, kusma, mide krampları, zor dışkılamadır. Dışkıda [[kan]], [[mukus]] veya [[irin]] bulunabilir.Düşük hacimli dışkılama gözlenir. Ender vakalarda küçük çocuklar [[havale]] geçirebilirler. Belirtilerin başlaması bir haftayı bulabilir ama genelde bakterinin yeme yoluyla alınmasından 2-4 gün sonra başlar. Hastalık genelde birkaç gün sürebilir ama haftalarca da sürebilir.
 
Ağır dizanteri [[ampisilin]], [[Trimethoprim-sulfamethoxazole|TMP-SMX]], veya [[ciprofloxacin]] gibi [[fluoroquinolone]] grubu antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
1

değişiklik