"DNA onarımı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Yazım hataları ve genel düzenlemeler, yazış şekli: Laboratuar → Laboratuvar
(Fixed typo)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği
k (Yazım hataları ve genel düzenlemeler, yazış şekli: Laboratuar → Laboratuvar)
{{ana madde|Fotoreaktivasyon}}
 
[[UV]] ile meydana gelen [[mutasyon]]ları içeren hücreler, mavi spektrum (300–500  nm) içeren görünür ışığa maruz bırakıldıklarında, geriye dönüşüm yapıp düzelir. Bu olaya ''fotoreaktivasyon'' denir. Evrimsel süreçte bu sistem korunarak gelmiştir. Işık (300–500  nm) ve iki [[kromofor]]u sayesinde 'DNA Fotoliaz' [[enzim]]i aktive olarak bu dönüşümü gerçekleştirir. [[Ökaryot]]ik canlılarda bu enzim bulunmamaktadır.
 
=== O<sup>6</sup>-Metilguanin Tamiri ===
 
=== Basit Tek Zincir Kırıklarının Ligasyonu ===
[[X-ışını]] ya da [[peroksitler]] gibi bazı ajanlar [[DNA]] zincirinde basit kırıklara neden olabilmektedir. Bir zincirde olan basit kırıklar [[DNA ligaz]] enzimi ile hemen tamir edilmektedir. DNA ligaz; enerji gerektiren bir reaksiyon ile 5' fosfat grubu ile 3'OH grubu arasındaki fosfodiester bağını oluşturur.
 
== Kesip-Çıkarma Tamirleri(Ekzisyon) ==
 
===== Nükleotid eksizyon tamir genleri =====
Memelilerde eksizyon tamir yolunun moleküler mekanizmasını araştırmak amacıyla NER hasarı olan iki mutant hücre hattı kullanılmıştır: LaboratuardaLaboratuvarda oluşturulan UV'ye duyarlı [[hamster]] hücre hatları ve doğal insan [[mutant]]ları XP, CS ve TTD'nin hücre hatları. Hücre füzyon çalışmaları sonucunda XP'da XPA, XPB, XPC, XPD, XPE, XPF ve XPG olmak üzere 7; CS' de iki (CSA ve CSB); TTD' de ise üç (XPB, XPD ve TTD A) komplementasyon grubu tanımlanmıştır. Bu hasta gruplarının hücre hatlarına ek olarak, mutant hamster hücre hatları arasında 11 komplementasyon grubu tanımlanmıştır. Mutant hamster hücrelerinin insan genomik DNA ile transfeksiyonu sonucunda insan DNA’sı ile hamster hücrelerinin mutant fenotipi düzeltilmiş ve ERCC (excision repair cross complementing) genleri tanımlanmıştır. Komplementasyon analizleri ERCC2'nin XPD, ERCC3'ün XPB, ERCC5'in XPG ve ERCC6'nın CSB geni ile benzer olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 
===== Nükleotid eksizyon tamir mekanizması =====
Son yıllarda yapılan araştırmalar, eşleşmeyen DNA zincirindeki DNA adüktlerinin XPC/hHR23B kompleksi ile tanındığını ortaya koymuştur. XPC/hHR23B kompleksinin hasara bağlanması DNA yapısının kısmen açılmasına neden olmakta ve tamir mekanizmasında görev alan diğer proteinlerin bu bölgeye toplanmasını ve bağlanmasını sağlamaktadır. DNA zincirindeki bu açılma, Transkripsiyon faktörü II H ([[TFIIH]])'nin, XPA ve replikasyon proteini A ([[RPA]])'nın, hasarlı bölgeye girerek açık DNA kompleksini meydana getirmesine neden olmaktadır. Transkripsiyonda ve DNA tamirinde görev alan TFIIH 9 alt biriminden meydana gelmektedir ve alt birimlerden XPB 3'→5' ve XPD 5'→3' helikaz aktivitelerine sahiptir. Helikaz aktiviteleri nedeniyle, TFIIH DNA zincirinin 20-30 nükleotidlik bir bölgenin açılmasını sağlar. Daha sonra, hasarlı zincir üzerinde sırayla kesim olayı gerçekleşir. XPG proteini 3' bölgesinde, hasardan 2-8 nükleotid uzaklıktan keser.
 
XPF/ERCC1 ise 5' bölgesinde hasardan 15-24 nükleotid uzaklıktan keser. Hasarlı bölgeyi içeren 24-32 nükleotidlik oligonükleotid serbest bırakılır. Serbest bırakılan bu oligonükleotid, hasarı tanıyan proteinlerden XPC/hHR23B proteinine bağlı olarak ortamdan uzaklaştırılır. DNA zincirindeki boşluk, DNA replikasyon faktörü C (RFC), prolifere edici hücre nükleer antijeni (PCNA) ve DNA polimerazlar δ ve ε ile doldurulur. PCNA, RFC ile birlikte DNA kalıbı üzerine DNA polimerazlar δ ve ε 'un yüklenmesini sağlar. NER mekanizmasındaki son basamak, PCNA proteininin ayrılması ve ligaz I enzimi ile yeni sentezlenen DNA zincirinin ligasyonudur.
*[http://www.benbest.com/lifeext/aging.html#progeria Segmental Progeria]
*[https://www.researchgate.net/publication/5565866_DNA-damage_repair_the_good_the_bad_and_the_ugly DNA-damage repair; the good, the bad, and the ugly]
 
[[Kategori:DNA tamiri| ]]
547

değişiklik

Gezinti menüsü