"Reşadiye, Gürün" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (ufak düzenlemeler)
{{düzenle|Ocak 20102014}}
 
{{Türkiye köy bilgi kutusu
 
Reşadiye (Gavurören)
Reşadiye köy halkı etnik yani milliyet olarak, Türk ve Ermeni kökenli insanlardan oluşur.
Mezhepsel yani inanç bakımından ise Reşadiye bir Alevi köyüdür.
 
Reşadiye köyünün hudutları; Doğusu Bezmin pınarı güz yatağı. Batısı; Gelloş yolu ve kırmızı güney ve kesmer oğlu pınarı ve kavurma çukuru ve hurta hüyük. Kuzeyi; kavurma çukuru tepe ve çukurtaş. Güneyi; Güz yatağı ve ballı öz ve kayalık.
 
Merkez İlçeye bağlı olan Reşadiye köyünün 4 km .lik bölümü stabilize olması nedeniyle kış aylarında kapanmaktadır.Bu yol asfaltlandığı takdirde, Sivas veya KangaldanKangal'dan gelerek KayseriyeKayseri'ye gitmek isteyen bir taşıt sahibi Yılanhüyük yolundan ayrılarak Reşadiye-Davulhüyük yoluyla İncesu köyünden Kayseri asfaltına ulaşacaktır. Böylece aradan 30 Km.'lik bölümlük yolu kısaltmış olacaktır.
 
Reşadiye Köyü İlkokulu 1944'de yapılmıştır. 1967 yılında devlet tarafından betonarma bina olarak lojmanı bulunan Üç derslikli bir ilkokul yapılmıştır. Okul, 1997 yılı itibariyle öğrenci yetersizliğinden eğitim ve öğretim kapalıdır. Köyün Akpınar, Körpınar, Hacı Bektaş yurdu, Yukarıpınar gibi mıntıkalarında artezyen kuyuları açılarak tarım arazilerinin sulanması sağlanabilecek kapasite bulunmaktadır.
Reşadiye Köyünün yıllara göre nüfus şöyledir:
 
Köye 1800'lü yılların başlarından itibaren TürkmenTÜRKMEN kökenli aileler yerleşmeye başlamıştır. Bu tarihten önce köyde bir Cano isimli Ermeni ailenin yaşadığı bilinmektedir 1915 olaylarının ardından Cano isimli Ermeni aile köyü terk etmiştir. Cano nun yüklü mikttarda altılarının oldugu ve bu altınları yanında götüremediği için köy arazilerinin içinde bir yere gömdüğü bilinmektedir.
Cumhuriyet döneminde ise köyün topraklarının büyük kısmı Şakir Bey isimli Çeçen kökenli bir kişi tarafından satın alınmıştır. Şakir beyin köye yerleşmesi ve Cumhuriyetin ilk köy okullarından birinin yapılması.
 
=== Kültür ===
 
TÜRKMEN Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
Geleneklerine sahiptirler.
 
Köye ait en önemli yemekler sulu mantı, sıkma köfte, ekşili köfte, yoğurtlu köfte, ıspanaklı çörek, patatesli börek (kömbe) gibi bulgur ve sebze ağırlıklı yemeklerdir.Bir de dar gün dostu gaygana vardır.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü