İçeriğe atla

Salzburg: Revizyonlar arasındaki fark

k
+düzen, değiştirildi: mahkum → mahkûm
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)
k (+düzen, değiştirildi: mahkum → mahkûm)
 
[[Dosya:SalzburgerAltstadt01.JPG|thumb|Salzburg´dan güzel bir kare]]
[[Dosya:Salzburg_panoramaSalzburg panorama.jpg|thumb|400px|Kaleden [[Salzach|Salzburg Nehri'ne]] doğru görünen eski Salzburg.]]
 
'''Salzburg''', [[Avusturya]]'nın orta-kuzey kesiminde yerleşim bölgesidir. Avusturya'nın bır eyâletidir. 150.000'lik nüfusuyla Avusturya'nın 4. büyük şehridir. [[Alpler|Alp]] dağlarının eteğinde, [[Almanya]] sınırında, [[Viyana]]'nın 270  km. batısında yer alan aynı adlı eyaletin merkezidir.
 
[[Salzach]] nehrinin kenarında yer alan bu kent, adını buranın ilk sakinlerinin hayatını kazandıkları zengin tuz çökeltilerinin almıştır.
 
Başlıca sanayi kolları arasında çalgı yapımcılığı, bira yapımcılığı, dokuma sanayii, çeştili makineler ve elektrikli gereçler yapımı, basımcılık ve yayımcılık v.b. sayılabilir. Ama başlıca gelir kaynağını turizm oluşturmaktadır.
[[Mozart]]'ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenmekte olan [[Salzburg Festivali]] ile binlerce klasik müzik hayranını kendisine çekmektedir. 27 Ocak 2006 tarihinde, Wolfgang Mozart'ın doğumunun 250. yıldönümü Salzburg'un tüm 35 kilisesinde kutlandı (sabah 8.00 yerel saatinde). Sonra kilise çanları çaldı. Büyük kutlamalar yıl boyunca gerçekleşmiştir.
[[Anschluss]] sırasında, Avusturya'nın bağımsızlığına ilişkin planlanan referandum öncesi 12 Mart 1938'de [[Nazi Almanyası]] tarafından ilhak edildi. Alman birlikleri şehre taşındı. Siyasi rakipler, [[Musevi]] vatandaşlar ve diğer azınlıklara daha sonra tutuklandı ve sürüldü. [[Sinagog]]lar yıkıldı ve Sovyetler Birliği'nden gelen mahkumlarmahkûmlar ve diğer milletler için birkaç savaş esiri kampları kuruldu. [[II. Dünya Savaşı]] sırasında, Salzburg-[[Maxglan toplama kampı]] burada yer aldı. Bu bir [[Roman]] kampı idi ve yerli sanayiye köle işgücü sağlandı. Müttefik bombardımanında 7.600 ev yıkıldı ve 550 kişi öldü. Özellikle Salzburg tren istasyonu çevresinde şehrin binalarının yüzde 46'sı yokoldu. Şehrin köprü ve katedralinin kubbesi yıkılmış olmasına rağmen [[Barok mimarisi]] bozulmadan kaldı. Sonuç olarak, bu tarz mimarisi kalan birkaç örneklerinden biridir. [[Amerikan]] askerleri 5 Mayıs 1945 tarihinde Salzburg'a girdi.
 
 
== Gezilecek Yerler ==
 
== Dış bağlantılar ==
 
* [http://search.theeuropeanlibrary.org/portal/en/search/collections/a0000/salzburg.query online objects of Salzburg] displayed via [[The European Library]]
{{Avusturya'daki Dünya Miras Listesi}}
463.024

düzenleme