İçeriğe atla

"Ruşen Eşref Ünaydın" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(78.166.18.107 tarafından yapılan 14779568 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
[[Galatasaray Lisesi|Galatasaray Sultanisi]]'ni ve Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Askeri Baytar Âlisi'nde, Darülmuallimini Âli'de, [[Türkçe]] ve [[Fransızca]] öğretmenliği yaptı. Yazarlık hayatına [[1914]]'te mütercimlikle başladı. [[1918]]'de ''Yeni Gün'' muhabiri olarak [[Kafkasya]]'ya, ''Tasviri Efkar'' muhabiri olarak [[Sivas]]'a gitti. Dergi ve gazetelerde mülakat ve gezi türünde yazıları yayımlandı.
 
[[1920]]'de Anadolu hükümetinin çağrısı üzerine [[İnebolu]] yoluyla [[Ankara]]'ya gitti; [[Kurtuluş Savaşı|Türk Kurtuluş Savaşı]]'na katıldı. [[1922]] yılında Buhara elçiliği başkatibi oldu. [[Lozan Konferansı]]'nda matbuat müşavirliği yaptı. [[TBMM]] II., III. ve IV. dönemlerinde [[Afyonkarahisar]] Milletvekili olarak görev yaptı. Riyaseti Cumhur Umumi Katipliği'nde (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği), [[Tiran, Arnavutluk|Tiran]], [[Atina]], [[Budapeşte]] Elçiliğinde ve [[Roma]], [[Londra]] ve [[Atina]] Büyükelçiliğinde bulundu. 1937 yılında yapılan [[Trakya Manevraları]]'na katılarak yabancı heyetlere eşlik etti. [[1952]]'de emekliye ayrıldı.
 
''Servet-i Fünun'', ''Donanma'', ''Tedrisat'', ''Türk Yurdu'' ve ''Yeni Mecmua''da yayımladığı mülakat, mensur şiir ve hatıra türünde yazılarıyla tanındı. Anafartalar Kumandanı [[Mustafa Kemal]] ile Mülakat'ın yazarı ve [[Mustafa Kemal Atatürk|Mustafa Kemal Paşa]]'nın yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Ruşen Eşref Ünaydın, Mustafa Kemal Paşa'yı Türk basınında ilk defa tanıtmasıyla ünlüdür.{{olgu}}
82.304

değişiklik