"Abdullah bin Abdülaziz el-Suud" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
 
== Hayatı ==
Abdullah bin Abdülaziz, 1 [[Ağustos]] [[1924]] yılında, [[Necid Sultanlığı]]'nın [[Riyad Bölgesi]]'nde doğdu. Babası [[Abdülaziz El Suud]], annesi [[Fehda bint Asi Surayim]] idi. Soylu [[Suudi Ailesi]]'nin bir üyesidir. Abdülaziz el Suud'un 37 çocuğundan 13.süydü.
 
İlk kamu görevi, [[Mekke]]'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası [[Abdülaziz El Suud]] tarafından [[Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları]]'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi [[Fahd bin Abdül Aziz]] ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral oluroldu. EşiHepsi aynı zamanda olmamakla beraber 30'dan fazla eşi vardı.<ref>http://www.telegraph.co.uk/news/obituaries/11322271/King-Abdullah-Ibn-Abdulaziz-al-Saud-obituary.html</ref> [[Fehda(Bazı bintbaşka Asikaynaklara Surayim]]göre tarafındanise 25daha çocukaz sahibieşi olmuştur.) Veliahtı [[Salman bin Abdülaziz el Suud]] olmuştur.
 
89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu. 23 Ocak 2015 tarihinde yaşamını yitirdi.<ref>[http://m.radikal.com.tr/dunya/suudi_arabistan_krali_abdullah_oldu-1278315 radikal.com.tr]</ref>
11.374

değişiklik

Gezinti menüsü