"Ağartı, Tuşba" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
ufak düzenlemeler
(Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi + yorum içeren katkı + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
k (ufak düzenlemeler)
}}
'''Ağartı''', [[Van (il)|Van]] ilinin [[Merkez, Van|Merkez]] ilçesine bağlı bir [[köy]]dür.
 
 
Köyün kuzeybatısında Urartulara ait Ayanıs kalesi bulunmuştur. Kaledeki kazılar İzmir-Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. [[Altan Çilingiroğlu]] başkanlığında bir kazı ekibi tarafından [[1989]] yılında başlamıştır. {{fact}} Van merkezine 34 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, [[Türkiye'de karasal İklimi|karasal iklimi]] etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi [[tarım]] ve [[hayvancılık|hayvancılığa]] dayalıdır. Yerleşim yerinin [[köy tüzel kişiliği]] alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için [[Köy muhtarlığı|köy muhtarlık]] seçimleri de yapılmaktadır.
 
== Altyapı bilgileri ==
Köyde, [[ilköğretim]](5.sınıfa kadar) okulu vardır. Köyün [[içme suyu şebekesi]] vardır ancak [[kanalizasyon]] şebekesi yoktur. [[PTT]] şubesi ve PTT acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı]] ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol [[asfalt]] olup köyde [[elektrik]] ve sabit [[telefon]] vardır.
 
== Nüfus ==
461.643

değişiklik

Gezinti menüsü