İçeriğe atla

"Gerdanlık Olayı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

''aldattığı'' ifadesinin yerine ''çirkin bir iftira'' tabirinin kullanılmasının yanlı olmakla bir alakası yoktur. Bu güzel adlandırmadır okuyucular ikisinden de aynı manayı pekala çıkarabilirler.
k
(''aldattığı'' ifadesinin yerine ''çirkin bir iftira'' tabirinin kullanılmasının yanlı olmakla bir alakası yoktur. Bu güzel adlandırmadır okuyucular ikisinden de aynı manayı pekala çıkarabilirler.)
{{dablink|[[Marie Antoinette]] ile ilgili olanı için [[Marie_Antoinette#Elmas_gerdanl.C4.B1k_olay.C4.B1|Elmas gerdanlık olayı]] sayfasına bakınız.}}
'''İfk Olayı''' veya '''Gerdanlık Olayı''', [[Aişe]]'nin 15 yaşında iken bir sefer dönüşü esnasında kocası [[İslam]] peygamberi [[Muhammed]]'i genç bir [[Müslüman]] asker olan [[Safvan bin Muattal]] ile aldattığıilişkilendirilerek iddiasıçirkin bir iftira atılması ve sonrasındaki gelişmelergelişmelerdir. Olaylar [[Hicret]]'in beşinci yılının ([[627]]) [[Şaban]] ayında, [[Arap]] [[Müstalikoğulları]] kabilesine düzenlenen bir askeri seferden (Müreysi Gazası) dönüşte gerçekleşti. Müslüman toplumunda büyük üzüntülere neden olan ve çatışmaların eşiğine getiren gelişmeler sonucu, iddiaları yayanlar [[kırbaç cezası|kırbaçla cezalandırıldı]] ve Muhammed tarafından bir dizi yeni [[ayet]]in [[vahiy|vahyolduğu]] halka bildirildi.
 
[[Arapça]] kökenli "ifk" sözcüğü; ''bir suçu birine yükleme, iftira'' anlamına gelir. İfk Olayı ile ilgili mevcut bilgilerin tamamına yakını Aişe'nin aktardığı [[hadis]]lere dayanır. Bu konuyu Müslüman tarihçilerden [[Muhammed bin Ömer Vakidî]] (ö. 822) [[El- Meğazi li El-Vakidi]] adlı eserinde, [[Abd-ul Malik bin Hişam]] (ö. 828-833) [[El-Siret-u El-Nebeviyye]]'de; [[Yakubi]] (ö. yaklaşık 905), [[Ebi Cafer Muhammed bin Cerir Taberi]] (ö. 922) ve [[İbni Esir]] (ö. 1232) ise kendi kaydettikleri tarihlerde ele almışlardır.
29

değişiklik