İçeriğe atla

"Kozmoloji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Çağdaş kozmoloji anlayışı ve gelişmeler: Görecelilik değil, doğrusu "Görelilik" olmalı
(→‎Çağdaş kozmoloji anlayışı ve gelişmeler: Görecelilik değil, doğrusu "Görelilik" olmalı)
Çağdaş kozmoloji ile kastedilen büyük oranda fiziksel kozmolojidir. [[Matematik]] ve [[fizik]] bilimleri yardımıyla teorilerin ispatı yapılır ve [[astronomi]]k keşiflerle desteklenir. Evren'in içinde yer alan bütün gök cisimleri, [[gök ada]]lar, [[yıldız]]lar, [[kara delik]]ler, [[gezegen]]ler, uydular, bunların oluşumları, birbirleriyle olan ilişkilerinin kuramsal olarak incelenmesi bu bilim dalı içine girer.
 
Teknolojinin ilerlemesi ve farklı dallardaki bilimsel keşifler ve buluşlar, örneğin [[Albert Einstein|Einstein]]'in [[Görecelik Teorisi|Görelilik Teorisi]], son bir-iki yüzyıl içinde fiziksel kozmoloji anlayışının da büyük oranda gelişmesine yol açmıştır.<ref name="s76">sf.1076. ''Encyclopedia of Science''.</ref> Fiziksel kozmoloji dışında çeşitli ezoterik hareketlerin ortaya attığı [[ezoterik kozmoloji]]ler de yine bu dönemde ortaya çıkmış ve gelişme kaydetmiştir.
 
Çağdaş fiziksel kozmoloji, teknolojik olanakların sağladığı gelişmiş gözlemlerle birçok keşfe konu olmuştur. Örneğin [[Harlow Shapley]], gözlemleri sonucu Güneş Sistemi'nin de içinde bulunduğu [[Samanyolu]] [[Gök ada]]sı'nın düşünülenden (~10.000 ışık yılı) çok daha büyük bir çapa (~100.000 ışık yılı) sahip olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca yine Shapley, o zamana kadar yaygın bir görüş olan ve Güneş Sistemi'ni gök adanın merkezine yakın konumlandıran görüşün yanlış olduğunu ortaya çıkarmış ve Güneş Sistemi'nin gök adanın merkezinden oldukça uzakta olduğunu kanıtlamıştır.
34

değişiklik