"Thetis" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
yazım hatası
k (88.231.18.117 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Bedoman tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
k (yazım hatası)
{{kaynaksız}}
[[Dosya:IngresJupiterAndThetis.jpg|thumb|right|230px|''[[Zeus|Jupiter]]'e yalvaran Thetis'' ([[Jean Auguste Dominique Ingres|Ingres]] resmi) ([[1811]])]]
 
'''Thetis''' (eski [[Yunanca]] Θέτις), [[Yunan mitolojisi]]<nowiki></nowiki>ne göre tüm zamanların en iyi savaşçısı olan [[Aşil]]'in annesi, Phtya kralı [[Peleus]]'un karısıdır. Su tanrıçası olarak bilinir. [[İlyada]]da da 'gümüş ayaklı' olarak adlandırılır.
 
* ''Thetis'''in farklı bir mitine göre de, [[Ganymedes]] adlı Truvalı genç erkekle yakınlaşan Zeus'a kızan [[Athena]], Poseidon, Hera ve [[Apollon]] Zeus'u bağlayıp onun tahtına Poseidon'u geçirirler. ''Thetis'' ise Zeus'u kurtarmak için yüz kollu devlerden birini çağırır ve onu kurtarır.
 
* İlyada'da [[Truva]] savaşında [[YunanlılarYunanlar]]ın tarafını tutmuştur. Oğlunun Truva savaşına gitmekten alıkoymak için önce ona geleceğini söylemiş. Truva savaşına giderse dönemeyeceğini, ama büyük bir ün kazanacağını; burada savaşa gitmezse ailesiyle birlikte mutlu olarak uzun yıllar yaşayacağını ona bildirmiş. Savaşta Aşil, [[Agamemnon]] tarafından aşağılanınca, annesine yakarır. Annesi de Zeus'a yalvararak, Aşil savaşa dönene kadar, Truvanın düşmeyeceği sözünü alır. Aşil'in silahlarını ve zırhını taşıyan arkadaşı [[Patroklos]] öldürülünce, Aşil'in ünlü silahları ve zırhı Patroklos'u öldüren [[Hektor]] tarafından alıkonulur. Bunun üzerine ''Thetis'', topal [[Hephaistos]]'tan yeni bir zırh ve silah istemiştir.bu yeni zırhla Aşil Hektoru öldürmüştür.
 
{{commonscat|Thetis}}
41.428

değişiklik

Gezinti menüsü