İçeriğe atla

"Engin Ardıç" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: noktalama değişikliği
(Gerekçe: noktalama değişikliği)
== Biyografi ==
[[Engin Ardıç]] 1 Şubat 1952'de, birer memur olan anne ve babasının görevli bulundukları Trabzon'da doğdu. Annesinin adı Vesile ve babasının adı Mustafa Şevki Ardıç’tır.
Büyükbabası Saip Efendi, bağımsızlık savaşı yıllarında tersane ve tramvay grevlerini örgütleyen [[Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası]] üyelerindendi. Dedesi Cemil Efendi ise aynı yıllarda Kasımpaşa'da Anadolu'ya silah ve cephane kaçırılması işlerini yürütmüştür. Ailenin büyük özverileriyle Engin Ardıç, [[Galatasaray Lisesi]]'ni (1970), [[Boğaziçi Üniversitesi]] Siyasal Bilimler Bölümü'nü (1976) bitirdi. Kendi deyimiyle, "geçmişine ve halkına olan borcunu ödeyebilmek amacıyla, adam olmadı..., gazeteci oldu"... Gene kendi deyimiyle, "büyüyünce yazar da olacak"...<ref>Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar,1988</ref>
 
Gazetecilik mesleğine 1970 yılında, "Tiyatro '70" dergisinde başladı. Reklam yazarlığı, [[BBC]] Türkçe yayınlar servisi spikerliği, ''Cumhuriyet'' ve ''Politika'' gazetelerinde tiyatro ve edebiyat eleştirmenliği, ''Nokta'' dergisi'nde yayın danışmanlığı yaptı. Dünya, Sabah, Star ve Akşam gazetelerinde köşe yazıları yayınlandı. Bugünkü adı Star TV olan Inter Star televizyonunda ana haber bülteni sonrasında günün yorumunu yaptı. Elele, Tempo, Playmen dergilerinde de yazılar yazmıştır. Engin Ardıç 24 Şubat 2008'den beri salı günleri hâriç her gün ''[[Sabah (gazete)|Sabah]]'' gazetesinde yazmaktadır.
5.082

değişiklik