"Kurşun" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Yaşılhan tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 88.226.237.247 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (Yaşılhan tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 88.226.237.247 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
Kurşun, hava, su ve toprak yoluyla, solunumla ve besinlere karışarak biyolojik sistemlere giren son derece zehirleyici özelliklere sahip bir metaldir. Yüzbinlerce ton kurşun, kurşunlu petrolden elde edilen ve [[kurşun tetra-etil]] ((CH<sub>3</sub>CH<sub>2</sub>)<sub>4</sub>Pb) eklenerek [[oktan]] sayısı arttırılan yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlardan çıkan gazlarla dünya atmosferine boşaltılmaktadır. Atmosferden kurşun (büyük oranda metal oksitleri ve tuzları şeklinde) yağmurla tekrar yeryüzüne inerek çevremize her geçen gün daha fazla yayılmaktadır. Kurşun madenleri ve metal endüstrileri, akü ve pil fabrikaları, petrol rafinerileri, boya endüstrisi ve patlayıcı sanayii atık sularında da istenmeyen konsantrasyonlarda kurşun kirliliğine rastlanır. Pil fabrikası atık sularında 5,66 mg/l, asidik maden drenajlarında 0,02-2,5 mg/l, tetraetil kurşun üreten fabrika atık sularında 120-150 mg/l organik, 66-85 mg/l inorganik kurşun kirliliğine rastlanmıştır.
 
*[http://www.ttb.org.tr/STED/sted0405/kursun.pdf] Kurşun zehirlenmesi
 
 
130.114

değişiklik

Gezinti menüsü