"Bekilli" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme
(düzenleme)
| website = [http://www.bekilli.gov.tr/ www.bekilli.gov.tr]
}}
'''Bekilli''', [[Denizli (il)|Denizli ilinin]]'nin bir ilçesidirilçesi. Üzümü, şarabı ve pekmezi ile meşhurdur. Her yıl şarap festivali düzenlenir. [[Dionysos]] Antikantik kenti buradadır.
 
Bekilli 'de ilk yerleşmenin ne zaman olduğu tam bilinmemekle birlikte 1211 ile 1243 yılları arasında yerleşmelerin olduğuna dair kuvvetli işaretler bulunmaktadır.
 
Anadolu tarihine bakıldığında, Bekilli ve çevresinde sırasıyla HititlerinHititler, FrigyalılarınFrigyalılar, LidyalılarınLidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların hakimiyethâkimiyet kurdukları görülür.
 
Kurtuluş Savaşı sırasında ilçenin bir bölümü YunanlılarcaYunanlarca işgal edilmişse de Büyük TaarruzlaTaarruz ile birlikte 31 Ağustos gecesi bölgemizdenbölgeden çekilerek Uşak'a doğru gerilemiştir.
 
İlçe Osmanlılar zamanında ilk zamanlar Afyonkarahisar Sancağı'na bağlı bir köy iken, 1884 yılında [[İzmir (il)|İzmir]] iline; daha sonra da [[Denizli (il)|Denizli]]'ye bağlanmıştır. 1910 yılında [[bucak]] olarak uzun süre [[Çal]] ilçesine bağlı kalmış, 1987 tarihinde çıkartılan 3392 sayılı kanun ile de ilçe statüsüne kavuşmuştur.
 
== İdari yapı ==
Bekilli'ye bağlı toplam15 1 belde ve 11 köymahalle vardır.
 
== Nüfus ==
== Dış bağlantılar ==
{{Commonscat|Bekilli}}
{{Portal|Türkiye}}
* [http://www.bekilli.gov.tr/ T.C. Bekilli Kaymakamlığı]
* [http://www.bekilli.bel.tr/ T.C. Bekilli Belediyesi]
 
{{Bekilli belde ve köylerimahalleleri}}
{{Denizli ilçeler}}
{{Denizli-taslak}}
40.608

değişiklik

Gezinti menüsü