İçeriğe atla

Polder: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(Yeni sayfa: "{{çalışma}} thumb|[[Neßmersiel, Almanya'daki bir polderin havadan görünümü]] '''Polder''', kıyı çizgisine paralel set...")
 
Değişiklik özeti yok
{{çalışma}}
[[Dosya:2012-05-13 Nordsee-Luftbilder DSCF8784.jpg|thumb|[[Neßmersiel]], Almanya'daki bir polderin havadan görünümü]]
'''Polder''', kıyı çizgisine paralel setler inşa ederek ve bu setlerle kıyı arasında kalan alanın sularını boşaltarak göllerden, özellikle de denizden kazanılan ve tarıma elverişli hale getirilen düz arazi.
 
 
Kara yüzeyinin sularını alçalma dönemindeki düzeyinin yukarısında olduğu yerlerde akaçlama için set kapaklarından yararlanılır. Bu kapaklar alçalma sırasında suyu boşaltır, yükselme sırasında geri dönmesini önler. Suların alçalma dönemindeki düzeyinin aşağısında kalan karaların kazanılması için, suların setler üzerinden pompalanarak boşaltılması gerekir. Tortu yüklü bir akarsu polder alanına yönlendirilebilirse, bu akarsuyun taşıdığı tortular polder'in dibinin yükselmesini sağlayarak boşaltma işlemini kolaylaştırabilir.
 
Denizden kazanılan topraklar çoğu bitkilerin yetişmesine olanak vermeyecek ölçüde tuzludur. Bu nedenle set çekme ve suyu boşaltma işlemleriyle birlikte toprağın tuzdan arındırılarak tarıma elverişli duruma getirilmesi gerekir.
 
Polder yapımının başlıca örneği, Hollanda'da, IJssel Gölü kıyısında uygulanmış olan sistemdir.
 
 
59.911

düzenleme