İçeriğe atla

"Sturmabteilung" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Düzeltme
k
(Düzeltme)
|ünlü_komutanları=[[Adolf Hitler]]<br>[[Ernst Röhm]]<br>[[Emil Maurice]]<br>[[Viktor Lutze]]<br>[[Wilhelm Schepmann]]
}}
'''Sturmabteilung''' (kısaca '''SA''', [[Türkçe]]: ''FırtınaTaarruz Bölüğü''), [[Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi]]'nin, [[Weimar Cumhuriyeti]] zamanında nasyonal sosyalistlerin yükselişinde önemli rol oynamış [[paramiliter]] askerî örgütü. Mensupları kahverengi gömlekler giydiği için onlara '''Kahverengi Gömlekliler''' de denirdi. Kurucusu ve [[1934]]'te ölümüne kadar başındaki kişi [[Ernst Röhm]] idi.
 
1920'de kurulmuş, 1921'de ise tam anlamıyla yarı askerî bir nitelik kazanmıştı. Örgüt, 1920'li yılların başlarında parti toplantılarının güvenliğini sağlamak amacıyla hareket etmekteydi. Parti toplantılarını sabote etmek isteyen komünistlerle kavgaya tutuşan FırtınaTaarruz Bölüğü mensupları, daha sonraları barlarda, birahanelerde ve benzeri yerlerde komünistlerin silahlı örgütü [[Rotfrontkämpferbund]] ile sıklıkla kavga etmeye başladı. Bu kavgalar, kanlı çatışmalar halinde sokaklarda da yaşanabiliyordu. [[1934]]'ten sonra SA'nın personel mevcudu 3.5 milyona kadar çıktı.<ref name="focus"/> Ayrıca ağır silahları da mevcuttu.<ref name="focus">[http://www.focus.de/wissen/bildung/Geschichte/nationalsozialismus/tid-14713/roehm-putsch-die-nacht-der-langen-messer_aid_412501.html ''Röhm-Putsch: Die Nacht der langen Messer''], 30.06.2009, (Almanca)</ref> Buna karşı [[Reichswehr|Alman ordusunun]] sadece 100.000 askeri vardı.<ref name="focus"/> Böylece FırtınaTaarruz Bölüğü, [[Almanya]] içinde ikinci bir ordu haline geldi ve nasyonal sosyalistlerin politik rakiplerinin bastırılmasında önemli rol üstlendi.
 
Nasyonal sosyalistlerin [[Almanya]]'da iktidara gelmesinden sonra kısa süreliğine yardımcı polis (Hilfspolizei) olarak atanan SA, [[1934]] yazında gerek [[SS]]'in daha da gelişmesi gerekse SA'ların zamanla fazla güçlenerek kendi başına hareket etmeye başlaması nedeniyle git gide değer kaybetmeye başladı. 1934 yılında [[30 Haziran]]'ı [[1 Temmuz]]'a bağlayan gece [[Adolf Hitler]], SA'nın üst kademelerinde yer alan kişilerin tutuklanmasını ve idamını emretti. Bu gece [[Uzun Bıçaklar Gecesi]] olarak anılır. O gece en az 85 üst düzey SA liderinin bıçaklanarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. [[Ernst Röhm]]'ün öldürülmesinden sonra SA'nın başına [[Viktor Lutze]] getirildi.
 
== Kaynaklar ==
{{KaynakçaKaynaklar}}
 
{{Nasyonal Sosyalizm}}
[[Kategori:1920'de kurulan organizasyonlar]]
[[Kategori:1945'te feshedilmiş kuruluşlar]]
[[Kategori:Siyasi partilerin askeri kanatları]]
[[Kategori:Silahlı örgütler]]
[[Kategori:Siyasi partilerin askeri kanatları]]
9.865

değişiklik