İçeriğe atla

Diocletianus: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
 
Hıristiyan kaynaklarına göre Diocletianus'a hükümdarlığının ilk yıllarında [[Galerius]] zulmün kışkırtıcısıydı. Ancak Diocletianus da zulüm politikalarını aynı şevkle benimsedi. 299-300 yıllarında verilen bir kurbanın uygun kehaneti çıkarmamasının sorumlusu olarak Hıristiyanların varlığı gösterildi.
Diokletian tüm Hıristiyan devlet memurlarının ve askerlerinin kurbanlarda yeralmalarınıyer almalarını aksi takdirde konumları kaybedecklerini söyledi. Bir süre sonra [[Didim]]'deki [[Apollon]]'dan bir kehanet Hıristiyanların sindirilmesi şeklinde yorumlandı.
 
[[24 Şubat]] [[303]]'de Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı ilk fermanı yayımlandı. Buna göre imparatorluk içindeki Hıristiyan kitapları ve ibadet yerleri yokedilecekti. Ayrıca Hıristiyanların ibadet için bir araya gelmeleri de yasaklanıyordu. Diocletianus'un [[Nicomedia]]'daki sarayındaki yangınlar ve Anadolu'daki ayaklanmalardan sonra imparator Hıristiyanlara yönelik daha sert yaptırımlara başvurdu ve tüm [[piskopos]] ve [[rahip]]lerin tutuklanmasını emretti. Bunlar Hıristiyanlıktan vazgeçmenin bir işareti olarak görülen kurban vermeyi kabul ettikleri takdirde serbest bırakılıyorlardı. Bu zulüm dalgası en sert biçimde imparatorluğun doğu eyaletlerinde uygulanıyordu ve [[313]] yılına kadar sürdü. Bu tarihte [[Büyük Konstantin|Konstantin]] ve [[Licinius]] tarafından [[Milano Fermanı]] yayımlandı.
35.569

düzenleme