İçeriğe atla

Yellenme: Revizyonlar arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  7 yıl önce
düzenleme özeti yok
(Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
Değişiklik özeti yok
Ağzımızı her açışımızda içeri [[hava]] girer ve döngü başlar. Tahmin edeceğiniz üzere, içeri giren hava dışarı çıkmak zorundadır. Bu durumda hava, sekiz metrelik bir sindirim tünelinden geçtikten sonra dışarı çıkabilir. Hava, önce [[mide]]mize girer. Bu sırada hala sadece oksijen ve nitrojenden oluşan havanın bir kısım oksijeni burada emilir, geri kalan mideden [[bağırsak|bağırsağa]] geçer. [[Fermantasyon]] sonucu ortaya çıkan karbondioksit de birleşime katılır. Yellenmeye gürültülü,yüksek ve sulu sesi ile kokusunu verebilmek için bağırsaklarda [[protein]] ve [[karbonhidrat]] olması gerekir. Sindirim sırasında [[bakteri]]ler fermente olup kalan besinlere saldırır. Bu sırada diğer [[gaz]]lar üretilir.
 
[[Lahana]] gibi [[selüloz]] açısından zengin besinler, [[fasulye]], [[bezelye]], [[nohut]], [[mantar]], yeşil [[mercimek]] gibi azıacı yiyecekler gaz üretimini destekler.
 
[[Exeter Üniversitesi]] araştırmacılarına göre flatulans kokusu, eğer düşük dozda ise [[mitokondri]]leri korumakta, dolayısıyla [[inme]], [[kalp krizi]], [[demans]] gibi bir çok hastalıklı duruma iyi gelmektedir.<ref name="wdp">[http://www.westerndailypress.co.uk/Fart-smells-health-benefits-according-Exeter/story-21447028-detail/story.html İlgili Western Daily Press Haberi] (İngilizce).</ref><ref>[http://time.com/2976464/rotten-eggs-hydrogen-sulfide-mitochondria/ A Stinky Compound May Protect Against Cell Damage, Study Finds]</ref><ref name="exet">[http://www.exeter.ac.uk/news/research/title_393168_en.html Exeter Uni basın açıklaması] (İngilizce).</ref> Yüksek dozlarda ise zehirli olmaktadır.<ref name="wdp" />
Anonim kullanıcı