İçeriğe atla

"Massa, İtalya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzen
k (başlık düzenlemeleri)
k (düzen)
[[Dosya:Map - IT - Massa-Carrara - Massa.svg|thumb|250px|left|Massa Komününün [[Massa ve Carrara ili]] içinde konumu]]
 
Massa şehri kuzeybatı Toskana'da "Frigido Nehri" vadisinde "Alpi Apuane" dağları eteklerinde konumlanmıştır. Şehir Toskana Bölgesi merkezi olan [[Floransa]]'ya 125km125 km ve İtalya başkenti [[Roma]]'ya 395km395 km uzaktadır.
 
Şehrin kalesinin üzerinde bulunduğu tepe bütün Massa şehrine hakimdir. Şehir [[Tiren Denizi]] sahillerinden 5  km içeride olup, şehrin bir varoşu olan "Marina di Massa" plajı önemli İtalyan yazlık tatil merkezlerinden biridir. Massa şehri ve civarı büyük turistik değerde olup yazları çok sayıda turist çekmektedir.
 
Şehir içinde ve yakınlarında "Apuan Sanayi Bölgesi" bulunmakta ve bu bölgede 600'dan daha çok sayıda sanayi ve sanat fabrikaları ve atölyeleri bulunmakta ve bu sınai tesisler doğrudan doğruya 7.000 işçi istihdam etmektedirler. Massa ile, yakınlarında ve aynı ilde bulunan, Carrara şehirleri, mermer taşocakları ve ürettikleri mermer taşı mamülleri ile, dünya çapında bilınmektedirler.
== Tarihçe ==
 
16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Massa, önce bağımsız "Massa ve Carrara Prensliği" ve sonra "Massa ve Carrara Dükalığı" tarafındna idare edilmiştir. Bu bağımsız devlet hükümdarları "Malaspina Hanedanı" ve sonra "Cybo-Malaspina Hanedanı" mensuplarıydı.
 
Massa Avrupa tarihsel belgelere göre, mermer taşı ocaklarının haritalarının çıkartıp kimin hangi kısımlarının sahibi olduğunun tayini ve belgelenmesi için ilk defa iğneli pusula kullanılması ile tanınmaktadır.
 
1829da şehir ve civarı "Este Hanedanı" Avusturya dalına verilmiştir.
 
Massa'nin belediye sınırları içinde nüfusu (30.9.2010 itibarıyla) 71.025 kişidir;
19. yy ve 20.yy da Massa'nin nüfusunun gelismesi şu gösterimde görülebilir:<ref>Kaynak: [http://it.wikipedia.org/wiki/Massa Italyanca Wikipedia "Massa (Italia)" maddesi] </ref>
 
<small>''Kişi''</small>
*[http://www.comune.massa.ms.it/ Massa Belediyesi resmi websitesi] {{it icon}}
 
{{Büyük Nüfuslu İtalya'daki Şehirlerişehirler|durum=collapsed}}
{{Massa ve Carrara ili|durum=collapsed}}
 
463.024

düzenleme