İçeriğe atla

Hithlum: Revizyonlar arasındaki fark

+ düzen
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q1798200 sayfası üzerinden sağlanan 13 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
(+ düzen)
[[John Ronald Reuel Tolkien|J. R. R. Tolkien]]’in kurgusal [[Orta Dünya]] evreninde '''Hithlum''' [[Beleriand]]’ın kuzeyinde ve [[Helcaraxë]]’nin yakınında bir ülkedir.
Hithlum, [[Ered Wethrin]] sıradağları ile Beleriand’dan keskin bir şekilde ayrılır ve zaman zaman ülkeyi kaplayan sis dolayısıyla [[Sindarin]] dilinde "Sis gölgesi" anlamında "Hithlum" olarak adlandırıldı; [[Quenya]] karşılığı ise '''''Hísilómë'''''dir. Hithlum’da –[[Noldor]]’un Yüce Kralları’nın salonlarının yer aldığı- [[Mithrim]] ve ayrıca sonraları [[Hador Soyu]]’na verilmiş olan [[Dor-lómin]] adında iki altbölgealt bölge yer alıyordu.
 
[[Ered Wethrin]] ("Gölge Dağları") güneyden ve kuzeyden ülkeye bir duvar örüyordu ve sıradağlarda sadece bir iki geçit vardı; bu aynı zamanda ülkeye bir savunma avantajı kazandırıyordu. Ülkenin batısında ise [[Ered Lómin]] diğer adıyla "Yankıyan Dağlar" bir duvar oluşturuyordu ve [[Helcaraxë]]’nin kuzeybatısına doğru kıvrılıyordu.
 
== Mithrim ==
Hithlum'un güneydoğusundaki altbölgeninalt bölgenin adıdır, batısında Dor-lòmin bulunur, bu iki bölge [[Mithrim Dağları]] ile birbirinden ayrılır. İklim Hithlum'un geri kalanı gibi serindir, kışları soğuktur ancak yaşamaya uygun bir bölgedir.
 
Bölge [[Mithrim Gölü]]'ne de ev sahipliği yapar, Noldor'un yerleştiği ilk bölgedir. Bir süre burada kalan Noldor daha sonra diğer bölgelere dağıldı. Mithrim ayrıca [[Sindarin]] Elflerine de ev sahipliği yaptı.
16.711

düzenleme