"San Francisco" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İç bağlantı düzeltme.
(İç bağlantı düzeltme.)
}}
 
'''San Francisco''' ({{UFA|sˈan.frˈansˌisko}}), (Resmi ad: '''City and County of San Francisco''') [[ABDAmerika Birleşik Devletleri]]'nin [[Kaliforniya]] eyaletinin kuzeyinde [[San Francisco Körfezi Bölgesi]]'nde en önemli kültürel ve finansal merkez.
 
Şehir, [[San Francisco Yarımadası]]'nın kuzeyine kurulmuştur. Şehrin batısında [[Büyük Okyanus]], kuzey ve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunur. Kaliforniya'da idari bakımdan San Francisco ''Konsololide Edilmiş Şehir ve Kontluğu'' niteliğini taşıyan tek şehirsel yerel idare birimidir. Bu idari bölgenin yüzölçümü resmen 600.6 km<sup>2</sup> olup bunun %79.79'u su alanı ve San Fancısco Yarımadası'nın kuzeyinde bulunan 121.4 km<sup>2</sup>'si ise kara alanıdır.<ref>{{web kaynağı| url = http://quickfacts.census.gov/qfd/states/06/0667000.html|başlık= State & County QuickFacts, San Francisco (city), California |yayımcı=US Census Bureau|erişimtarihi=2011}}</ref>
== Demografi ==
 
San Francisco konsolide şehir ve kontluğu sınırları içinde bulunan toplam nüfus (2013 Nüfus Tahmini itibariyle) 825,111 kişi olup böylece bu sınırlar içindeki nüfus yoğunluğu 6,800 kişi/km<sup>2</sup> olmaktadır. Böylece bu sınırlar içinde San Francisco, Kaliforniya eyaleti içinde bulunan (200,000 'den daha fazla nüfuslu olarak tanımlanan) büyük şehirlerden en yoğun nüfuslu olanıdır ve [[New York]] Şehrinden sonra tüm [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'de ikinci sırada nüfus yoğunluğu olan büyük şehir olmaktadır. Nüfus sayısına göre ise San Francisco Kaliforniya eyaletinde ([[Los Angeles]], [[San Diego]] ve [[San Jose]]'den sonra) dördüncü sırada ve tüm ABD şehirleri içinde ise 15. kalabalık şehir sırasında olmaktadır. Şehir ile varoşları ile birlikte oluşan "Şehirleşmiş Büyük San Francisco" nüfusu 3,273,190 kişi ve "ABD Nüfus Sayım Bürosu"'nun metropoliten bölge tanımlamasına göre 9,128 km<sup>2</sup> yüzey alanlı "San Francisco Metropoliten Bölgesi"'nin nüfusu yaklaşık 4,335,391 kişi olduğu tahmin edilmiştir. Bunlardan daha büyük "San Francisco Körfezi Bölgesi Birleşik İstatistik Bölgesi" veya "San Jose-San Francisco-[[Oakland]]" bölgesinin nüfusunun ise yaklaşık 8.4 milyon kişi olduğu bildirilmektedir.
 
 
53.988

değişiklik

Gezinti menüsü