"Türk Otomotiv Endüstrileri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
{{Şirket bilgi kutusu
| company_name = TOE Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş.
| foundation = [[1955]]
 
| foundation = 1955
| location_city = [[Çayırova]], [[Kocaeli]]
| location_country = [[Türkiye]]
| products = [[Minibüs]], [[Otobüs]], [[Arazi aracı]], [[Traktör]], [[Kamyonet]], [[Kamyon]]
| homepage =
 
}}
 
'''Türk Otomotiv Endüstrileri A:Ş.''' minibüs, otobüs, arazi aracı, kamyon, kamyonet ve traktör üretimi yapmış eski bir [[OYAK]] iştirakidir.'''
 
Türk Otomotiv Endüstrileri AŞ 1955 yılında Gebze Çayırova'daki fabrika ve tesislerinde, çeşitli güçte [[International Harvester|International Harvester]] lisansı ve markası ile kamyon, kamyonet, otobüs, şasi, minibüs ve pikap ile aksamlarının üretimi için kurulmuştur. [[1955]] yılında Federal Türk Kamyonları AŞ adı ile on ortak tarafından kurulan tesislerde Türkiye'nin ilk ticari kamyon montajı yapılmış ve ayrıca [[COMMER]] markasının da kamyonetleri montajlanmıştır. .1960 yılında Amerikan Federal Truck Company'nin lisans anlaşmasının iptal edilmesiyle Türk Otomotiv Endüstrileri AŞ adını alarak faaliyetini sürdürmeye başladı. 1962 yılında, şirketin %93,5 hissesi [[OYAK]] tarafından satın alındı. Aynı yıl ABD'li International Harvester Company şirketine %20 oranında hisse satılarak bir lisans,ortaklık ve işbirliği antlaşması yapıldı.1983 yılına kadar [[OYAK]] yönetiminde olan şirket daha sonra [[Ziraat Bankası]]' na devredilmiştir.
'''Türk Otomotiv Endüstrileri A:Ş. minibüs, otobüs, arazi aracı, kamyon, kamyonet ve traktör üretimi yapmış eski bir [[OYAK]] iştirakidir.'''
 
 
Türk Otomotiv Endüstrileri AŞ 1955 yılında Gebze Çayırova'daki fabrika ve tesislerinde,çeşitli
güçte [[International Harvester|International Harvester]] lisansı ve markası ile kamyon,kamyonet,otobüs,şasi,minibüs ve pikap ile aksamlarının üretimi için kurulmuştur.1955 yılında Federal Türk Kamyonları AŞ adı ile on ortak tarafından kurulan tesislerde Türkiye'nin ilk ticari kamyon montajı yapılmış ve ayrıca [[COMMER]] markasının da kamyonetleri montajlanmıştır. .1960 yılında Amerikan Federal Truck Company'nin lisans anlaşmasının iptal edilmesiyle Türk Otomotiv Endüstrileri AŞ adını alarak faaliyetini sürdürmeye başladı.1962 yılında,şirketin %93,5 hissesi [[OYAK]] tarafından satın alındı.Aynı yıl ABD'li International Harvester Company şirketine %20 oranında hisse satılarak bir lisans,ortaklık ve işbirliği antlaşması yapıldı.1983 yılına kadar [[OYAK]] yönetiminde olan şirket daha sonra [[Ziraat Bankası]]' na devredilmiştir.
 
Şirketin son dönemlerinde İnternatıonal marka 1230 kamyonet ve CO 1860 – CO 1830 Panter Modeli kamyon ile Mater (M-1230) minibüs üretilmiştir. Firma 1991 ve 1992 yılında ise az sayıda İH CO1860 Panter,İH M-1230 minibüs ve FC 330 tipi 4x4 pick_up üretimi yapmış,1993 yılında ise önceki iki yılın üretimlerinin satışı yapılmıştır.
 
 
Şirketin son dönemlerinde İnternatıonal marka 1230 kamyonet ve CO 1860 – CO 1830 Panter Modeli kamyon ile Mater (M-1230) minibüs üretilmiştir. Firma 1991 ve 1992 yılında ise az sayıda İH CO1860 Panter, İH M-1230 minibüs ve FC 330 tipi 4x4 pick_up üretimi yapmış,1993 yılında ise önceki iki yılın üretimlerinin satışı yapılmıştır.
 
== İkinci yerli otomobil projesi: Zafer ==
[[1960'larınlar]]ın ortalarına doğru [[ Türk Otomotiv Endüstrileri AŞ (TOE)|TOE]] [[Volvo]] ile ortak araç üretiminde bulunma çalışmaları yapmış ve [[Volvo]] firmasıyla antlaşma sağlanamayınca 1968 yılında [[Triumph]] firmasının ortaklığında 'Zafer' markası ile yerli otomobil üretme çalışmalarına başlamıştır.Önce sedan modelinin,daha sonra ise station vagon ve pick-up modelinin üretilmesi düşünülen aracın daha tanıtım aşamasında iken bazı kişilerin ve çevrelerin baskısı nedeniyle üretiminden vazgeçilmiştir.
 
== Son Dönemleridönemleri ve Kapanışkapanış ==
1960'ların ortalarına doğru [[ Türk Otomotiv Endüstrileri AŞ (TOE)|TOE]] [[Volvo]] ile ortak araç üretiminde bulunma çalışmaları yapmış ve [[Volvo]] firmasıyla antlaşma sağlanamayınca 1968 yılında [[Triumph]] firmasının ortaklığında 'Zafer' markası ile yerli otomobil üretme çalışmalarına başlamıştır.Önce sedan modelinin,daha sonra ise station vagon ve pick-up modelinin üretilmesi düşünülen aracın daha tanıtım aşamasında iken bazı kişilerin ve çevrelerin baskısı nedeniyle üretiminden vazgeçilmiştir.
[[1983]] yılında Ziraat Bankası'na devredilen firmanın yöneticileri o yıllarda birtakım gereksiz yatırımlar ile firmanın zarar etmesine neden olmuşlardır. 1988 yılında TOE’nin [[Case İH]] firmasına satışı gündeme gelmiş ancak içinde bulunduğu durum nedeniyle gerçekleşmemiştir. 1992 yılında şirket özelleştirme kapsamına alınmıştır. [[Mazda]] firmayı satın alıp otomobil üretmek istemiş ancak anlaşma sağlanamadığı için vazgeçmiştir. 1993 yılında tekrar ihaleye çıkılmış ve özelleştirilerek [[Rumeli holding|Rumeli Grubu]]’na'na satılmıştır. TOE, alındığı yıl 450 işçisi çıkartılarak kapatılmış ve arazisi Rumeli-Uzanlar Grubu tarafından çimento ikmal merkezi ve 1990'larda ithal edilen [[SEAT]] otomobilleri ve yedek parçalarının depo merkezi olarak kullanılmıştır . 2006 yılına kadar üretim yapmayan tüm üretim ekipmanları ve prosesleri korunan fabrika [[İmar Bankası]]'nın tasfiyesinde TMSF'ye geçmiş ve üretim ekipmanları satıldıktan sonra arazisi ve fabrika binaları Karadeniz Holding'e satılmıştır.
 
Firma, 1963 yılından 1993 yılına kadar resmi rakamlara göre 54,496 adet motorlu taşıt üretimi yapmıştır. 1955 ve 1963 yılları arasında yapılan motorlu taşıt üretimlerinin ve çeşitli zamanlarda üretilen traktör römorklarının üretim sayısı ise bilinmemektedir.
== Son Dönemleri ve Kapanış ==
 
===Ürettiği Bazıbazı Modellerimodelleri===
1983 yılında Ziraat Bankası'na devredilen firmanın yöneticileri o yıllarda birtakım gereksiz yatırımlar ile firmanın zarar etmesine neden olmuşlardır.1988 yılında TOE’nin [[Case İH]] firmasına satışı gündeme gelmiş ancak içinde bulunduğu durum nedeniyle gerçekleşmemiştir.1992 yılında şirket özelleştirme kapsamına alınmıştır.[[Mazda]] firmayı satın alıp otomobil üretmek istemiş ancak anlaşma sağlanamadığı için vazgeçmiştir.1993 yılında tekrar ihaleye çıkılmış ve özelleştirilerek [[Rumeli holding|Rumeli Grubu]]’na satılmıştır.TOE, alındığı yıl 450 işçisi çıkartılarak kapatılmış ve arazisi Rumeli-Uzanlar Grubu tarafından çimento ikmal merkezi ve 1990'larda ithal edilen [[SEAT]] otomobilleri ve yedek parçalarının depo merkezi olarak kullanılmıştır .2006 yılına kadar üretim yapmayan tüm üretim ekipmanları ve prosesleri korunan fabrika [[İmar Bankası]]'nın tasfiyesinde TMSF'ye geçmiş ve üretim ekipmanları satıldıktan sonra arazisi ve fabrika binaları Karadeniz Holding'e satılmıştır.
''' ====Kamyon'''====
 
Firma, 1963 yılından 1993 yılına kadar resmi rakamlara göre 54,496 adet motorlu taşıt üretimi yapmıştır.1955 ve 1963 yılları arasında yapılan motorlu taşıt üretimlerinin ve çeşitli zamanlarda üretilen traktör römorklarının üretim sayısı ise bilinmemektedir.
 
===Ürettiği Bazı Modelleri===
''' Kamyon'''
*[[İnternational Loadstar]]
*[[international 1830]]
*[[TOE CO 1860 Panter]]
 
''' ====Kamyonet-Pick Up'''====
*[[1100 D]]
*[[1200 D]]
*[[COMMER]]
 
'''====Yolcu Taşımataşıma araçları'''====
*[[TOE Mater ]]
*[[1200 D Minibüs]]
 
'''====Traktör'''====
*[[İnternational TR 444]]
*[[İnternational TR 624]]
*[[İnternational TR 654]]
*[[İnternational TR 724]]
 
'''Askeri Araçlar ve Diğer Üretimler'''
====Askeri araçlar ve diğer üretimler====
*[[REO M 602 Cemse]]
*[[Ace Fleet Kamyonet]]
258.828

değişiklik

Gezinti menüsü