İçeriğe atla

"Isı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

122 bayt kaldırıldı ,  7 yıl önce
k
Doğu Berk tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, İncelemeelemani tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
k (Doğu Berk tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, İncelemeelemani tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[Dosya:171879main LimbFlareJan12 lg.jpg|thumb|right|200px|]]
 
'''Isı''', belirli enerjideki[[sıcaklık]]taki bir sistemin sınırlarından, daha düşük enerjilisıcaklıktaki bir sisteme, enerjisıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen [[enerji]]dir. Isı maddenin taneciklerinde gerçekleşen titreşim hareketinin temas ile transfer edildiği bir enerji biçimidir. Isı da iş gibi bir enerji transfer biçimidir. Isı sistem sınırlarında ve geçiş hâlinde iken belirlenebilir. Her ikisi de birer eğri fonksiyonudurlar. Bir başka deyişle, ısı ve iş geçiş hâlindeki enerjilerdir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür.Isı [[kalorimetre]] ile ölçülür.
 
Isı birimi olarak iş biriminde olduğu gibi joule (j) kullanılır. Eskiden kullanılan kalori (cal) ısı denklemlerinde artık kullanılmamaktadır. <sub></sub>
== Isı ve sıcaklık arasındaki farklar ==
Sıcaklık, bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır.'''
Bir başka deyişle, ısı geçiş hâlindeki enerjidir. Isı yükseksıcak enerjilibir taneciklerinmaddenin düşüksoğuk enerjilimaddeye taneciklereilettiği enerjisıcaklığı transfer etmekte yarayansağlayan bir enerji türüdür.
 
Yani ısı bir enerji, sıcaklık ise bir ölçüdür. Aşağıdaki formülde bu daha iyi görülmektedir:
1.274

değişiklik