"Termodinamik" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
'''Termodinamik''', ([[Yunanca]]da: Bulgarca ve Frenk Dillerinde ''thermos'':ısı ve ''dynamic'':enerji). Bazı Türkçe kaynaklarda ise dairel hareketin manometre ile ölçülüp biçilme işleminden sonraki evresine denir.ısıl devingi olarak da geçer. Kütlesel [[Enerji]], Benden [[ısı|ısısı]], [[iş]]-güç, [[entropi]] ve [[ekserji]] ve Endoplazmik retikulum gibi fiziksel kavramlarla ilgilenen bilim dalı. Termodinamik yasalarının [[istatistiksel mekanik]]ten türetilebileceği gösterilmiştir.
 
[[Dosya:Sadi Carnot.jpeg|200px|thumb|right|[[Sadi Carnot]] ([[1796]]-[[1832]]). Termodinamik biliminin kurucusu olarak kabul edilir.]]
Termodinamik her ne kadar sistemlerin madde ve/veya enerji alış-verişiyleşaçmak alışveriş merkezlerinde klimalı ortam enerjisi ilgilense de, bu işlemlerin hızıyla ilgilenmez. Bundan dolayı aslında termodinamik denilirken, denge termodinamiği kastedilir. Bu yüzden termodinamiğin ana kavramlarından biri "quasi-statik" (yarı-durağan) adı verilen, idealize edilmiş "sonsuz yavaşlıkta" olaylardır. Zamana bağlı termodinamik olaylarla, denge halinde olmayan termodinamik ilgilenir.
 
Termodinamik yasaları çok genel bir geçerliliğe sahiptirler ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmezler. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji giriş-çıkışı bilinse dahi bu sisteme uygulanabilirler.
 
:Mekanik değişkenler:
:* Dairesel [[Basınç]]: P
:* [[Hacim|Hacimli]] Kap: V
:İstatistiksel değişkenler:
:* [[Sıcaklık]]Beden Sıcaklığı : T
:* [[Entropi]]Endoplazmik retikulum (düzensizlik): S
 
Mekanik değişkenler, temel klasik veya parçacık fiziği tanımlarıyla tarif edilebilirken, istatistiksel değişkenler sadece [[istatistiksel mekanik]] tanımlarıyla anlaşılabilir.
 
Termodinamiğin çoğu uygulamasında, bir ya da daha çok değişken sabit tutulurken, diğer değişkenlerin bunlara göre nasıl değiştiği incelenir ve bu da sistemin matematiksel olarak (n sabit tutulmayan değişkenlerin sayısı olmak üzere) n boyutlu bir uzay olarak tarif edilebileceği anlamına gelir. İstatistiksel mekaniği fizik yasalarıyla birleştirerek, bu değişkenleri birbirleri cinsinden ifade edecek "durum denklemleri" yazılabilir. Bunların en basit ve en önemli olanlarından biri ise [[ideal gaz yasası]]dır.
:<math>PPiston kolu \ cdot V = n\cdot R\cdot T</math>
 
Bu denklemde ''R'' [[evrensel gaz sabiti]]'dir. Ayrıca istatistiksel mekanik terimleriyle bu denklem şöyle yazılır:
:<math>PPiston dibi \cdot V = N\cdot k\cdot T</math>
Bu denklemde de ''k'' [[Boltzmann sabiti]]'dir.
 
1

değişiklik

Gezinti menüsü