"Sufi metafiziği" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vahdet-i vücut inancını işleyenlerin en önemli temsilcilerinden biri de [[Yunus Emre]]'dir.<ref>[http://tr.wikipedia.org/wiki/Yunus_Emre Bakınız]</ref> Vahdet-i vücut konusu, İslam topraklarında asırlardır tartışılan ve tarafların kimi zaman birbirlerini cahillik, sapkınlık, zındıklık, [[mülhid]]lik ve [[irtidat|dinden çıkmak]]la suçladıkları çok tartışmalı konulardan biri olmuştur. [[İbn Teymiye]]<ref>[http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0bni_Teymiye Bakınız]</ref>, Saadettin Taftazani, [[Mustafa Sabri Efendi]] gibi [[fıkıh|fakih]], [[kelam]]cı ve [[şeyhülislam]]ların da aralarında bulunduğu bir gurup vahdet-i vücudu kıyasıya eleştirmişlerdir. Öğretinin kaynağı veya sözcüleri sufiler olmakla birlikte [[14. yüzyıl]] sufilerinden [[Alâuddevle Simnânî]] ve [[17. yüzyıl]] sufilerinden [[İmam-ı Rabbani]] gibi sufiler de vahdet-i vücudu eleştirmişlerdir.
 
Aralarında sufi ve selefilerin de bulunduğu bazı müslümanlar vahdet-i vücut ile [[panteizm]] arasında karşılaştırmalar yaparak ikisi arasındaki benzerliklere dikkat çekmişlerdir. DiğerBazı bazı[[selefi]] müslümanyazarlar bilginvahdet-i vevücut sufileranlayışını, iseonun her[[Hinduizm|Hindu ikifelsefesi]]yle kavramınetkileşime birbirlerindengiren tümüyleArapların ayrıüretimi anlamlar taşıdıklarınıolduğunu ileri sürmüşlerdirsürerek eleştirmektedirler.<ref>http://www.tevhidnesli.de/4_B-_-EN-B-Ue-Y-Ue-K-%26%23350%3B%26%23304%3BRK--d--VAHDET_%26%23304%3B-VUCUD-%26%23304%3BNANCI.htm</ref> Bazı selefiler, [[Kabala]] ile benzerlikler üzerinde de durmaktadırlar.
 
Bazı [[selefi]] yazarlar vahdet-i vücut anlayışını, onun [[Hinduizm|Hindu felsefesi]]yle etkileşime giren Arapların üretimi olduğunu ileri sürerek eleştirmektedirler.<ref>http://www.tevhidnesli.de/4_B-_-EN-B-Ue-Y-Ue-K-%26%23350%3B%26%23304%3BRK--d--VAHDET_%26%23304%3B-VUCUD-%26%23304%3BNANCI.htm</ref> Bazı selefiler, [[Kabala]] ile benzerlikler üzerinde de durmaktadırlar.
 
;Vahdet-i şuhut: [[İmam-ı Rabbani]] (Ahmed Sirhindi/Müceddid-i Elf-i Sani) gibi önde gelen bazı sufi büyükleri de vahdet-i vücudun, sufinin ''[[Seyru Süluk]]''ta karşılaştığı ve Hak'kın varlığında kendi varlığını yok olmuş görerek sadece tek bir varlık olduğunu müşahede ettiği bir hal olduğunu, ancak bu halin daha üstün makamlarda aşıldığını, dolayısıyla da sufinin yaşadığı en üstün makam olarak görülmemesi gerektiğini söylemişlerdir. İmam-ı Rabbani, Vahdet-i vücut kavramına karşı [[vahdet-i şuhut]] (görünenlerin birliği) kavramını geliştirmiştir. Rabbani, [[evren]]in varlığı ile mutlak varlık (Vucud-u Mutlak) olarak nitelediği Allah arasında kesin bir ayırım yapılması gerektiğini belirtir.
# [[Lütfi Filiz]] (1911-2007)
# [[Ahmed Hulusi]](1945- )
 
 
== Ayrıca bakınız ==
6.623

değişiklik

Gezinti menüsü

Kişisel araçlar

Ad alanları

Türevler