İçeriğe atla

Sad Suresi: Revizyonlar arasındaki fark

İlk cümledeki Mekke döneminde indiğine inanılmaktadır ibaresi, sanki bi varsayımmış gibi (HÂŞÂ) ifae edilmiştir. Cümleye kesinlik bellirten ekleri ilettim. Diğer peygamberlerin isimlerinin sonlarındaki eksiker giderildi.
k (VK:TBA, değiştirildi: inmiştir → indirildiğine inanılmaktadır AWB ile)
(İlk cümledeki Mekke döneminde indiğine inanılmaktadır ibaresi, sanki bi varsayımmış gibi (HÂŞÂ) ifae edilmiştir. Cümleye kesinlik bellirten ekleri ilettim. Diğer peygamberlerin isimlerinin sonlarındaki eksiker giderildi.)
'''Sad Suresi''' ([[Arapça]]: '''سورة ص ''') [[Kur'an-ı Kerim]]'in 38. suresi.
 
[[Mekke]] döneminde indirildiğine inanılmaktadırindirilmiştir. 88 ayettir. Sure, adını birinci ayetteki “[[Sad]]” harfinden almıştır. Surede başlıca, [[Allah (C.C)]]’ın birliği, müşriklerin inkarları ve sapıklıkları sebebiyle azabı hak etmiş oldukları, [[Davud(A.S)]], [[Süleyman(A.S)]], [[Eyyüb(A.S)]], [[İbrahim(A.S)]], [[İshak(A.S)]], [[İsmail(A.S)]], [[el-Yesa’(A.S)]] ve [[Zülkifl(A.S)]] peygamberlerin kıssaları, Davut(A.S) peygamber’in hakemliği ve [[Muhammed (S.A.V)]]'in temel görevi konu edilmektedir.
 
Sad suresi 10. ve 32 ayetlerinin mealleri, aslında Arapçasında hiçbir karışıklığa meydan vermeyecek net ve basit ifadeler yer aldığı halde, meal konusuna keyfi yaklaşımlara örnek olarak verilebilecek türden, birbirleriyle tamamen zıt anlamlara gelen meallerin görülebildiği örneklerdendir. Bu meallerde 10 ayette istifham-ı inkari görmezden gelinmekte, 32 ayette ise [[Süleyman(A.S)]] peygambere yakıştırılamayan bir ifade yer almaktadır.
 
{{Sure|[[Kamer Suresi]] | [[A'raf Suresi]]}}
Anonim kullanıcı