İçeriğe atla

"İnsanlık tarihi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Dünya'nın ilk yerleşik kültürü, [[Yunanca]]'da ''nehirler arasındaki ülke'' anlamına gelen [[Mezopotamya]]'da günümüzden 5000 yıl önce başladı. [[Fırat Nehri]]'nin güneyindeki ovalarda sulama sistemlerinin gelişmesiyle tarım toplulukları oluştu<ref name="mes">{{Web kaynağı| url = http://www.lsg.musin.de/geschichte/!daten-gesch/fruehzeit/mesopotamien1.htm | başlık = Mesopotamien | erişimtarihi = 2008-09-27 }}</ref>. Bu topluluklar önce kasabalara daha sonra ise şehirlere dönüşmeye başladı. Bilinen ilk şehir [[Uruk]]'un ortaya çıkması yaklaşık olarak MÖ 3200'e tarihlenir. MÖ 3300'de Mezopotamya'da [[yazı]] bulunmuşken bunu [[Mısır]]'da [[hiyeroglif]] yazısının bulunması takip eder. Bunu izleyen 300 yıl içerisinde her şehir çevresindeki arazilere hakim hale geldi ve [[Sümer]] olarak adlandırılan bölgede birçok [[şehir devleti]] oluştu<ref name="hun">{{Web kaynağı| url = http://www.hundekosmos.de/geschichte/voelkerundhund/mesopotamien/index.html | başlık = Mesopotamien kurzer geschichtlicher Überblick | erişimtarihi = 2008-09-27 }}</ref> . Aynı dönemde Sümer demircileri [[bronz]] üretimine başladı. Tekerlekli yük arabalarının katkısıyla tarım daha üretken hale geldi. Buna karşılık bazı insanlar tarımdan uzaklaşarak el sanatları, [[ticaret]], [[rahip]]lik gibi mesleklere yönelmeye başladı. Böylece [[Lugal]] olarak bilinen kralların başkanlığında dünyanın ilk sınıflı toplumu da Sümer ülkesinde gelişti. MÖ 2800 tarihinde Uruk Şehri'nin nüfusu 50.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Şehirler gittikçe gelişmeye başladı ve [[Anadolu]] ve [[İran]] ile [[tahıl]], [[ağaç]] ve [[çömlek]] ticareti nehirler aracılığı ile gerçekleştirildi. Mezopotamya'da nüfusun artması toprak ve su konusunda çatışmalara sebep oldu. Bunun için uzun süre birbirleriyle çatışamalara girdiler.
 
[[Mısır]]'da ise [[Narmer]], MÖ 3100 civarında ülkeyi birleştirdi. Narmer'ın kim olduğu hakkında tartışmalar olsa da, [[Menes]]'in Mısır'ın ilk başkenti [[Menfis]]'i kurduğuna ve ilk Mısır hanedanının (MÖ 3100-2890) kurucusu olduğuna inanılır<ref name="lsg">{{Web kaynağı| url = http://www.lsg.musin.de/geschichte/!daten-gesch/fruehzeit/aegypten.htm | başlık = Geschichte Ägyptens | erişimtarihi = 2008-09-27 }}</ref>. [[Erken Hanedan Dönemi]]'nde [[mumya]]lama yoluyla ölünün muhafazasa edilmesi gibi Mısır kültürünün birçok belirgin özelliği ortaya çıkmıştı. İlerleyen zamanlarda yarı kutsal bir statüye sahip olan [[Firavun]] adıyla anılan kralın başında olduğu bir toplum [[hiyerarşi]]si gelişti. Kral [[Snakht]]'ın başa geçtiği MÖ 2686'dan itibaren İkinci Hanedan sona erdi ve Eski Krallık döneminin başlangıcı oldu. Bu dönemde krallar [[mastaba]] denilen dikdörtgen kerpiç odaların altına gömülmüştü. İlk [[piramit]] ise MÖ 2650'de Kral [[Djoser]] için Sakkara basamaklı piramidi inşa edildi<ref>{{Web kaynağı| url = http://www.sonnenlaender.de/aegypten/sehenswuerdigkeiten-aegypten/die-grossen-pyramiden/djoser-pyramide/ | başlık = Djoser Pyramide (almanca) | erişimtarihi = 2008-10-05 }}</ref>. Mimar [[İmhotep]] tarafından yapılan bu piramitlerden sonra düz kenarlı piramitler ortaya çıkacaktı.
 
[[Çin]]'de uygarlığın [[Sarı Irmak]] ve civarında geliştiği kabul edilir. Çinli zanaatkarlar önce bronzdan aletler sonra da çeşitli tarzda kaplar yaptılar. İpek dokumacılığı da yaptığı bilinen Çinliler, MÖ 2400 civarında [[Longshan Kültürü]]'nü geliştirdiler. Bu kültürdeki çiftçiler önce sulama sistemlerini geliştirdiler, daha sonra da [[pirinç]] tarımına başladılar.
4.375

değişiklik