İçeriğe atla

Mamuşa: Revizyonlar arasındaki fark

k
İngilizcesi ne alaka?
(Gerekçe:Facebook güvenilir kaynak değildir)
k (İngilizcesi ne alaka?)
| dipnotlar =
}}
'''Mamuşa''' ([[Arnavutça]]: ''Mamusha'' / ''Mamushë''; [[Sırpça]]: ''Мамуша'' / ''Mamuša''), [[Kosova]]’nın güneyinde bir kasaba ve belediye merkezi. Prizren Belediyesi’nden ayrılarak oluşturulan yeni bir belediyedir. Bugün Mamuşa'da Türk Silahlı Kuvvetleri Barış Gücü’nünGücü'nün bir kısmı bulunmaktadır.
 
[[De facto]] olarak [[Kosova Cumhuriyeti]]’nin [[Prizren ili| Prizren]] ilinde; [[de jure]] olarak [[Sırbistan Cumhuriyeti]]’ne bağlı [[Kosova-Metohiya Özerk Bölgesi]]’nin Prizrenski ilinde yer alır. Ayrıca de jure olarak [[Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Misyonu]]’nun Prizren Bölgesi’nde (''District of Prizren'') bulunur.
 
== Mamuşa Adı ==
''Mamuşa'' adı, [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı]] padişahı [[II. Mahmud]]’un'un isminden hareketle, ''Mahmut Paşa / Mahmut Şah'' isimlerinin kullanımla hafifleşmiş şeklidir.{{olgu}}
 
== Tarih ==
'''Mamuşa''' [[Kosova]]'daki bir Türk kasabasıdır. Anadolu'daki bir kasabadan farksızdır. 19. yüzyılın başında Padişah [[II. Mahmud]] bu çevreye hanlar, saraylar, camiler inşa ettirmekteydi. Bu sırada [[Anadolu]]’nun orta kesiminden, bir fikre göre Tokat civarından getirilen Türk ahali ile kasaba meskûn hâle getirilmişti.
 
[[1998-1999 Kosova Savaşı]] sırasında 5.000 nüfuslu kasaba, 45.000 civarında Arnavut’u evlerinde misafir ederek Sırplardan korumuştur. Sırplar da Türkiye'nin bölgede tarihten gelen gücünden çekinerek bu Türk kasabasına saldıramamıştır.