"Düyûn-ı Umûmiye" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Düzeltme.
k (şablon düzenleme. cite web → web kaynağı)
(Düzeltme.)
Bu borçlar, İmparatorluk çöktükten sonra, İmparatorluk topraklarında kurulan devletler ve Türkiye arasında paylaştırıldıysa da en büyük borç yükü Türkiye'ye verilmiştir.
 
Türkiye Düyun-u Umumiye' ye olan borcunun son taksitini, ilk dış borcun alınmasından tam bir yüzyıl sonra, [[1954]]'te ödedi bu dönemin sonunda; [[Fransa]] 1881'de [[Tunus]]'u işgal etti, [[İngiltere]] 1869'da [[Süveyş Kanalı]]'nın açılmasıyla daha da değerlenen [[Mısır]]'ı uzakdoğudaki sömürgelerine giden yolun güvenliği için [[1882]] de işgal etti, [[Avusturya-Macaristan İmparatorluğu|Avusturya]] [[1908]]'de [[Bosna -Hersek]]'i topraklarına kattı, Girit halkı 1908'de [[Yunanistan]]'a katıldığını açıkladı, [[Bulgaristan]] 1908'de bağımsızlığını ilan etti.
 
[[Düyun-u Umumiye Binası]], 1897 yılında Fransız kökenli levanten mimar [[Alexandre Vallaury]] tarafından inşa edilmiştir. Bina 1933 yılında Atatürk'ün emri ile [[İstanbul Lisesi]]'nin kullanımına verilmiştir. İstanbul Lisesi günümüzde bu binada eğitim vermeyi sürdürmektedir.
53.988

değişiklik

Gezinti menüsü