"İddianame" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
78.162.149.10 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Addbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (78.162.149.10 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Addbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''İddianame''', ceza yargılamasında, hazırlık soruşturmasının [[kamu davasınındavası]]nın açılması için yeterli düzeye eriştiğinin anlaşılması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığının[[savcı]]nın dava açılması için hukuki nedenleri, suçu, delilleri, sevk maddelerini bildirdiği ve de dava açılması için talepteaçtığını bulunduğubildiren yazılı belgedirbelge.
 
 
Türk Ceza Adaleti sistemi içinde kamu davası açan belgeye iddianame denir. İddianame tanzimi, adli yargıda cumhuriyet savcılarının, askeri yargıda ise askeri savcıların münhasır yetkisi dahilindedir. Ceza yasalarının suç olarak tanımladığı bir eylem ve faili hakkında yargılama yapılabilmesi, kamu davası açma tekelini elinde bulunduran savcının görevli ve yetkili mahkemeye hitaben bir iddianame düzenlemesiyle mümkündür. Bu münhasır yetki, adli soruşturmaların ne şekilde yürütüleceğine dair en temel yasal çerçeveyi oluşturan 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 170. maddesi ilk fıkrasında şöyle ifade edilmiştir: '''"Kamu davasını açma görevi, Cumhuriyet savcısı tarafından yerine getirilir."'''
31.916

değişiklik

Gezinti menüsü