İçeriğe atla

Uçak mühendisliği: Revizyonlar arasındaki fark

Tanımın kapsamı, bir hava aracının tasarımından ömrünü doldurana kadarki tüm süreçleri kapsayacak şekilde genişletildi. Branşın ilgi alanına giren başka konular da eklendi. Bazı imla yanlışları düzeltildi.
(anlam karışıklığı giderildi.)
(Tanımın kapsamı, bir hava aracının tasarımından ömrünü doldurana kadarki tüm süreçleri kapsayacak şekilde genişletildi. Branşın ilgi alanına giren başka konular da eklendi. Bazı imla yanlışları düzeltildi.)
[[Dosya:F-22F119.JPG|thumb|F-22 Raptor [[Pratt & Whitney F119|F119-PW-100]] motorlarını sergilerken.]]
'''Uçak mühendisliği''', [[hava]] ile etkileşimde bulunan taşıtlarıntaşıt, hareketsiz nesne ve cihazların geliştirilmesiyletasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, test edilmesi, bakım/onarım işlemlerinin yapılması ve tüm bu süreçlerin yönetilmesiyle ilgiliilgilenen [[mühendislik]] dalıdır.
 
Bu mühendislik dalının ilgi alanına,
# uçaklar : [[uçak]], [[helikopter]], [[savaş uçağı]], [[yolcu uçağı]], [[uzaktan kumanda]]lı (U/K) uçaklar, U/K helikopterler vb.
# deniz ve rüzgârrüzgar taşıtları/araçları: [[gemi]], [[denizaltı]], [[torpido]], [[yelkenli]], [[paraşüt]], [[rüzgâr gülü]], [[rüzgâr türbini]], vb.
# balistik cisimler: [[Savaş topu|top]], [[mermi]], [[gülle]], [[cirit]], golf topu, fırlatmalı diğer spor dalları, [[göktaşı]], vb.
# kontrollü uçan cisimler: [[roket]], [[füze]], [[uzay mekiği]] vb.
# etrafından kuvvetli hava akımı geçen binalar: [[gökdelen]], [[asma köprü]] vb.
gibi ürünlerin ve bu ürünlerle ilgili aerodinamik, yapı, motor, kontrol dizgelerinin tasarım, geliştirme ve inceleme ([[analiz]]) çalışmaları girer.
 
== Ayrıca bakınız ==
118

düzenleme