İçeriğe atla

Etimoloji: Revizyonlar arasındaki fark

k
195.174.13.152 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Capulcuvedat tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(Doğru yazım 'kökenbilim'dir. Sayfa adını da değiştirmenizi dilerim.)
k (195.174.13.152 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Capulcuvedat tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''KökenbilimKöken bilimi''' veya '''etimoloji''' ([[Grekçe|Antik Yunan dili]] ''ἡ ἐτυμολογία'' - hē etymología), bir dildeki sözcüklerin kökenlerini ve bunun bir gereği olarak o dilin diğer dillerle ve o dili konuşan toplulukların geçmişten bugüne diğer topluluklarla olan kültürel ilişkilerini araştırır. Bir başka tabirle köken bilimi, bir kelimenin ya da [[dil]]deki benzer bir kullanımın gelişme sürecinin ilk ortaya çıkışından itibaren izlenmesi, hangi dillerde ne şekilde yayıldığının tespit ederek parça ya da bileşenlerinin analiz edilmesi bilimidir.
 
Etimoloji kelimesi de ''asıl, hakiki, gerçek'' anlamındaki ''ὁ ἔτυμος'' (ho étymos) ile söz, kelime anlamındaki λόγος / lógos kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Eskiden kullanılan ve [[Arapça]] kökenli olan ismi ise '''iştikak ilmi'''dir. Köken bilimi uzmanlarına ''etimolog'', ''köken bilimci'' veya ''iştikakçı'' denir.
Ayrıca, etimologlar artık hakkında doğrudan bilgi edinilemeyecek ölü diller hakkında, kalıntı ve bulguları takip ederek çeşitli sonuçlar çıkartırlar. İlgili dillerdeki kelimeleri karşılaştırarak ortak ana dil hakkında daha fazla bilgi elde edilebilir. Bir sözcüğün en eski, kaynak şekline ''[[etymon]] (τὸ ἔτυμον)'' denmektedir.
 
== KökenbilimindekiKöken bilimindeki temel düşünceler ==
* Sözcüklerin ezici çoğunluğu
** bir dilde varolan köklerden o dilin geçerli morfoloji (yapı bilimi) kurallarına göre türetilir,