"Yahudi tarihi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Declaration_of_State_of_Israel_1948.jpg adlı dosya, Fastily tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Copyright violation; see commons:Commons:Licensing
k (Declaration_of_State_of_Israel_1948.jpg adlı dosya, Fastily tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Copyright violation; see commons:Commons:Licensing)
1945 yılında, Filistin'deki Yahudi direniş örgütleri birleşerek Yahudi Direniş Hareketi'ni kurmuşlardır. Hareket, Britanya yönetimine baskı yapmaya ve Yahudilere saldıran Arap isyancılara intikam saldırıları düzenlemeye başlamıştır. Bu grupların şiddet içeren mücadelesinin başarısına dair farklı görüşler vardır ve itaatsizlik hareketi, King David Oteli'nin bombalanmasının ardından, 1946 yılında sona ermiştir. Yahudi liderleri mücadeleyi Filistin'e yasadışı göç üzerine yoğunlaştımaya karar vermişler ve Britanyalı yetkililerin onayı olmaksızın Avrupa'daki savaş yüzünden mülteci durumuna düşen muazzam sayıda Yahudiyi örgütlemeye başlamışlardır. Göç, İsrail'deki Yahudi yerleşimlerine önemli bir katkıda bulunurken Britanyalı yetkililer de Filistin'in kaderi ile ilgili kararı [[Birleşmiş Milletler]]'e havale etmiştir.
 
 
[[Dosya:Declaration of State of Israel 1948.jpg|thumb|right|[[David Ben-Gurion]] 14 Mayıs 1948'de [[İsrail]]'in [[Birleşik Krallık]]'tan bağımsızlığını ilan ediyor.]]
29 Kasım 1947 tarihinde, Birleşmiş Milletler ülkeyi bir Yahudi, bir de Arap devleti olmak üzere iki devlete bölmeye karar vermiştir. Karar Yahudi liderleri tarafından kabul edilirken Araplar karşı çıkarak Yahudi yerleşimlerine saldırmışlar ve [[1948 Arap-İsrail Savaşı]] patlak vermiştir.
 
45.652

değişiklik

Gezinti menüsü