"Ön Bulgarlar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
=== Büyük Bulgar Hanlığı ===
 
Ön Bulgarlar Karadeniz’in kuzeyinde çoğunluğunu [[Onogur]]ların oluşturduğu; ([[Kutrigurlar|Kutrigur]]-[[Utigurlar]],); [[Sabirler]], [[Hazarlar]], [[Uzlar]], [[Suvarlar]] gibi birçok diğer küçük Türk ve [[Hunlar|Hun]] topluluğunun parçalarını da aralarına alarak 633-665 arası ''Magna Bulgaria'' (Büyük Bulgarya) da denen [[Büyük Bulgar Hanlığı]]'nı kurmuşlardır. Kurucularının adı Kobrat, Kobratos, Kuvratos şekillerinde de geçen "Kurt"tur. Anlamının "birleştiren", "halk ile devleti bir araya getiren" olduğu düşünülmektedir.<ref>Taşağıl, s.280</ref> Kobrat, Doulo sülalesindendi. Yapılan araştırmalar bu hanedanın [[Mete Han]] (''"Mo-Tu"''- MÖ 209-174)'dan beri Hun hükümdarlarını yetiştiren "Tu-kı" ailesi olduğu yönünde olup, Bulgar hükümdarları Asya [[Hiung-nu|Hun]] hükümdarları ile aynı sülaleye bağlanmaktadır.<ref>a.g.e. 281</ref>
 
560'da [[Avarlar]]a yenik düşmüşler, Balkanlar ve Doğu Avrupada nüfuslarını büyük ölçüde yitirmişlerdir. Bazıları Avarlara katılıp onlarla birlikte daha da batıya göç etmişlerdir. Ön Bulgarların çoğu Karadeniz’in kuzeyinde kalmışlardır.
Ön Bulgarlar, Balkanlar'da uzun süre, mağlup ettikleri dört büyük Slav kavmi ve bazı diğer yerli kavimlerden oluşan halkın hükümdarları olmuş ama devletleri içindeki halkın karşısında aslında azınlıkta oldukları için, zamanla Slav kadınlarla evlenip, Slavca konuşmaya başlamaları ve Slav isimleri kullanmaları ile Slavların arasında erimişlerdir.
 
Günümüzün tarihçileri "Ön Bulgar" ve "Bulgar" isimlerinin ayrımını 9'ncu yüzyılda Ön Bulgarların (Tuna Bulgarları) [[Hristiyanlık|Hristiyanlığı]] kabul etmelerinden sonra başlatırlar. Böylece [[865]] yılından önceki halka Ön Bulgarlar ve bundan sonrakilere Bulgarlar denilir.
 
=== İdil Bulgarları ===
1.376

değişiklik

Gezinti menüsü