İçeriğe atla

"Celsius" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düz.
k (Superyetkin, Celsius (ölçek) sayfasını Celsius sayfasına taşıdı: Standartlaştırma)
k (düz.)
{{Diğer anlamıanlamı2|Celsius}}
'''Celsius ölçeği''', 1742'de [[İsveçli]] [[astronom]] [[Anders Celsius]]'un ismiyle adlandırılmış bir [[sıcaklık]] ölçme [[birim]]idir.
{| border="1" cellspacing="0" cellpadding="5" align="right" style="margin: 0 0 0.5em 1em;"
|+'''Celsius çevirim formülleri'''
| colspan=3 align=center | <small>[http://www.lenntech.com/unit-conversion-calculator/temperature.htm Sıcaklık değerlerini birbirine çevirmek için]</small>
|}
'''Celsius ölçeği''', 1742'de [[İsveçli]] [[astronom]] [[Anders Celsius]]'un ismiyle adlandırılmış bir [[sıcaklık]] ölçme [[birim]]idir.
 
Celsius ölçeğine göre, suyun üçlü noktası (aynı anda katı, sıvı ve gaz halinde bulunabildiği sıcaklık: ''triple point'') 0,01&nbsp;°C (veya 273,16 °K) olarak tanımlanır. (Bu tanımla, daha önce referans alınan suyun donma noktası 273,15 °K'dir, ancak üçlü noktanın ölçümü çok daha kesin bir şekilde yapılabilmektedir). Bir derece Celsius (1&nbsp;°C) ise, [[mutlak sıfır]] ile suyun üçlü noktasının farkının 1/273,16'sı olarak tanımlanmıştır. İlk olarak Anders Celsius tarafından önerilen buzun erime noktası ile suyun kaynama noktası arasında 100 derecelik bir sıcaklık ölçeği düşüncesi, [[1954]] yılında daha kesin sonuç vermesi amacıyla bu şekle getirilmiştir. Bu değişiklik ve Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler konferansının son kararları doğrultusunda (°C) birimindeki C sembolü santigrat olarak değil Celsius (selsiyus) şeklinde okunacak. Yani (°C) nin doğru okunuşu "derece Celsius (selsiyus)" şeklindedir.