İçeriğe atla

"Airbus Beluga" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
ufak düzenlemeler
k (78.166.254.6 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Sıfırcı tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
k (ufak düzenlemeler)
}}
'''Airbus A300-600St'''(süper taşıyıcı) veya Beluga,standart airbus A300 kargo uçağının genişletilmiş halidir. Bu uçak, uçak parçaları taşımak için değişime uğramıştır. Önceleri süper taşıyıcı olarak adlandırıldıysa da daha popüler olan [[Beyaz balina|Beluga]] (bir balina cinsi) olarak adlandırılmıştır.
 
 
== Amaç ==
 
Bir çok [[:Kategori:Uçak üreticileri|uçak üreticisi]] çok ulusludur ve bu yüzden geniş alana yayılı üretim tesisleri bulunmaktadır. [[Airbus]] üreticiler arasında Fransız, Alman, İngiliz ve İspanyol havacılık firmasının konsorsiyumu olan yegane firmadır. Airbus üretimi sadece maliyet ve güvenilirlik kriterlerinden değil aynı zamanda havacılık tarihinden ve ulusal menfaatlerinden de etkilenir. Her Airbus modeli için konsorsiyumda bulunan ülkeler belirli parçalarının üretimini sağlarlar ve her birinin son montajın sağlanacağı bölgeye taşınması gerekir. Detaylar modeller arasında değişmekle birlikte kanatlar ve iniş takımları Birleşik Krallık'ta, burun ve kapılar İspanya'da, gövde Almanya'da, burun ve orta kısım Fransa'da, son montaj ise ya [[Toulouse]], Fransa; [[Hamburg]], Almanya; ve ya [[Seville]], İspanya'da gerçekleşir.
 
 
== Teknik Özelikler ==
463.024

değişiklik