İçeriğe atla

"Pedagoji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''Pedagoji''', Çocuklardaçocuklarda "eğitim bilim ve teorisi" anlamına gelmektedir. Çocuklarda öğrenme, öğrenme problemleri, önemli kişiliklerin, diğer kültürlerin nasıl öğrendiği pedagoji kapsamındadır.
 
Kelimenin aslı, [[Yunanca]] παιδαγωγέω "Paidagogeo"'dur. (Paid=çocuk, ago=yönetmek), dolayısıyla "çocuk yönetmek" anlamına gelir. [[Antik Yunanistan]]'da pedagoglar (παιδαγωγός) sahiplerinin oğullarının (kızların eğitim almasının yasak olması sebebiyle) eğitimlerini denetleyen kölelerdi. Bu süreç çocuğu okula (διδασκαλείον), spora götürmek (γυμνάσιον), ona bakmak ve eşyalarını taşımaktan oluşuyordu. Dolayısıyla Latin kökenli pedagoji sözcüğü Türkçede "çocuk eğitimi" olarak karşılık bulur.
Pedagojinin ilgi sahası, yeni doğan ile yetişkin arasındaki insanların eğitimidir.
 
Pedagoji bilimi Batı ülkelerinde uzun yıllar [[psikoloji]] bilimi altında devam etmiş ve/fakat 19 yy. yüzyıl sonlarında ayrı bir alan haline gelmiştir.
[[Dosya:Bundesarchiv B 145 Bild-F079064-0006, Bonn, Gymnasium.jpg|thumb|250px|]]
 
 
== Türkiye üniversiteleri ve pedagoji bilimi ==
1980'li yıllarda, Türkiye üniversitelerinde "Pedagoji" bölümleri kaldırıldıktan sonra Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları pedagog olarak atanmaktadır. Çocuk Psikolojisi alanında yeterli bir pedagog olmak için eğitimlere devam etmek, bu alanın etik kuralları doğrultusunda çalışmak gerekmektedir.
 
 
== Pedagoji'de dönüm noktası yaratmış kişilikler ==
 
* [[Benjamin Bloom]]
* [[John Dewey]]
{{psikoloji-taslak}}
 
[[Kategori:Pedagoji|* ]]
258.828

değişiklik