"Tanrı (eril)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
değişiklik özeti yok
k
:''Bu maddede eril tanrı kavramını temsil eden, politeistik yani çok tanrıcı bir tanrı anlayışı incelenmiştir. Monoteistik yani tek tanrıcı tanrı anlayışı için [[vikisözlük]]'te [[:wikt:Tanrı|Tanrı]] maddesine bakınız.''
 
[[:wikt:eril|Eril]] bir ilahi varlık olarak '''Tanrıtanrı''', en azından cinsi anlamda, [[:wikt:dişil|dişil]] bir [[:wikt:ilahî|ilahî]] varlık olan '[[tanrıça]]'nın karşıtı olarak tanımlanabilir.{{ÖA}} Tanrıça terimi sadece dişil ilahlara verilirken, tanrı terimi dişil veya eril veya cinsiyetsiz veya [[monoteistik]] Tanrı anlayışlarının hepsinde kullanılabilir. Yani belirli olarak eril tanrıları tanımlamaz.
 
Genellikle birden fazla tanrı veya tanrıçanın bulunduğu dinlerde, eril olan tanrılar neredeyse her zaman daha önemli rollere sahiptir. Örnek olarak [[Hinduizm]]'in [[Trimurti]]'si (ki burada üç tanrı da tek bir tanrının farklı yönlerinin temsilidir) verilebilir; Trimurti'deki üç tanrı yani tanrının üç yönü de çoğunlukla eril olarak ([[Brahma]], [[Şiva]] ve [[Vişnu]]) betimlenmiştir.
22.098

değişiklik

Gezinti menüsü