İçeriğe atla

"Kronos" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (78.164.251.12 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Peykbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
Kronos'un, annesi Gaia tarafından eline verildiği çelik [[tırpan]]la babası Uranos'un [[testis|hayalarını]] kesmesi, tanrı kuşakları arasında yaşanılan çekişmenin ilk aşamasıdır. Uranos'un erkeklik organından akan kanlardan [[Erinys]]'ler ve spermasından [[Aphrodite]] doğar.
Kronos'un Philyra ile birleşmesinden yarı at, yarı insan olan [[Kheiron]] doğmuştur. Başka efsanelerde de [[Hephaistos]] ya da Aphrodite'nin babası olarak da geçer. Orfik [[tarikat]] geleneğinde Kronos Zeus ile barışmış ve mutlu bir şekilde adalarında yaşar gibi gösterilirler. Bu kaynaklara göre ise Kronos yeryüzünde iyiliği ve bereketi kuran ilk tanrıdır. Onun egemen olduğu çağ Altın Çağı'na rastlamaktadır. Hesiodos'un anlattığı Çağlar Efsanesi Kronos ile ilişkili olarak özellikle [[Roma]]'da tutunmuş ve Saturnus Çağı üstündeki efsaneler, birçok şairi etkilemiştir.Bazı teorilerde ve 'God Of War' 3 oyununda bir dev olarak resmedilmiştir.
 
{{yunan mitolojisi}}
6

değişiklik