İçeriğe atla

"Crush (albüm)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Yazım hataları düzeltildi., değiştirildi: hiç bir → hiçbir
k (→‎Genel: başlık düzenlemeleri)
k (Yazım hataları düzeltildi., değiştirildi: hiç bir → hiçbir)
}}
 
'''''Crush''''', [[Bon Jovi]]'nin 13 [[Haziran]] [[2000]] tarihinde [[Island Records]] tarafından satışa sunulan yedinci stüdyo albümüdür. Prodüktörlüğünü Luke Ebbin, [[Jon Bon Jovi]] ve [[Richie Sambora]]'nın üstlendiği albüm [[New Jersey]]'de Sanctuary II stüdyolarında kaydedilmiştir.
 
Crush, grubun 1995 yılında yayınlanan ''[[These Days]]'' albümünün ardından beş sene içinde yayınlanan ilk albümüdür. Bon Jovi kariyerinin en başarılı single'larından biri olan "''[[It's My Life]]''"'ın da etkisi ile albüm büyük başarı yakalarken gruba yeni ve genç bir hayran kitlesi kazandırmıştır. Grubun bazı hayranları albümü pop olmakla eleştirirken bazı eleştirmenler ise albümle ilgili oldukça olumlu eleştirilerde bulunmuş ve Bon Jovi kariyerinde ilk defa Crush albümü ile yılın en iyi rock albümü dalında [[Grammy]]'ye aday olmuştur.
== Genel ==
 
Grubun These Days albümü için çıktıkları dünya turu 1996 yılının Temmuz ayında sona erdikten sonra, grup üyeleri ara verip solo projelere ağırlık vermeye karar vermişti. Jon Bon Jovi 1997 yılında [[Destination Anywhere]], Richie Sambora ise 1998 yılında [[Undiscovered Soul]] albümlerini yayınladı. Jon Bon Jovi, 1998 yılında üçüncü solo albümü üzerinde çalışmaya başladı. Albümün adı ilk önce ''Sex Sells'' olarak belirlenmiş fakat fakat sonradan ''Introspection'' olacağı açıklanmış ve 1999 yılının Şubat ayında yayınlanacağı duyurulmuştu. Ancak albümün prodüktörlüğünü üstlenecek olan ''Bruce Fairbain'' in 1999 yılının Mayıs ayında ölmesi üzerine albüm askıya alındı ve hiç birhiçbir zaman yayınlanmadı. Jon Bon Jovi'nin solo albüm projesi fikri yeni bir grup albümüne dönüştü ve 1999 yazında yeni albüm hazırlıklarına başladılar. Grubun yeni albümünün de adı ilk önce Sex Sells olarak belirlenmişti hatta grubun o günlerde yayınlanan ED Tv filminin soundtrack çalışması ''Real Life'' ın klibinde de panolarda ve bilbordlarda "Bon Jovi Sex Sells" afişleri görülmekte idi.
 
== Prodüksyon ve kayıt ==
[[Jon Bon Jovi]], ''The Times Metro'' dergisi ile gerçekleşen bir ropörtajda Crush albümü için oldukça iddalı konuşmuştu.
 
{{quote|''Crush'ın yaptığımız en büyük albüm olduğunu düşünüyorum. Slippery When Wet'ten de New Jersey'den de büyük bir albüm bence. Yeniden 21 yaşında daha yeni bir plak anlaşmasına imza atmış gibi hissediyorum.''}}
 
[[Richie Sambora]], bu dönemde yaptığı bir demeçte Its My Life şarkısı için şu yorumu yapmıştı;
 
{{quote|''Its My Life, en sıradan insandan en uçuk insana kadar herkesi etkiledi. Bir anda yeni ve genç bir kitleyi kazandık, gidip Crush'ı aldılar sonrada eski albümlerimizi topladılar. Bu da şarkının nekadar kuvvetli olduğunu kanıtlıyor.''}}
| length14 = 4:39
}}
 
 
 
{{s-start}}
909

değişiklik