İçeriğe atla

"Savaş gemisi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Tamamen özgün araştırma
(Tamamen özgün araştırma)
[[Dosya:Warship diagram orig.jpg|thumb|right|250px|Bir ve üç kademeli savaş gemisi, [[İngiltere]], [[1728]] ''[[Cyclopaedia]]'']]
{{kaynaksız}}
'''Savaş gemisi''', öncelikli olarak deniz savaşlarında kullanılmak üzere yapılan bir gemi türüdür. Genellikle ticari gemilerden tamamen farklıdırlar. Silahlandırılmış olabildigi gibi, ticari gemilerden farklı olarak hasara dayanıklı, manevra kabiliyeti yüksek , ve hızlı tasarlanırlar. Ticari gemilerde olmadığı gibi, tipik bir savaş gemisi sadece silahlar, cephane ve mürettebatı için erzak taşır. Genellikle bir [[donanma]]ya bağlı olduğu gibi bazı durumlarda özel şirketlerinde savaş gemileri bulunabilir. Yapımı çok eskilere dayanan bu aracın yapılma nedeni, deniz ve okyanuslarda yolcu taşıyabilen ve deniz ve okyanuslarda deniz savaşı yapabilmesidir.
 
Savaş zamanında savaş gemisi ile ticari gemi arasındaki fark sıklıkla bulanıktır. Savaşta ticari gemiler de silahlandırlır ve [[I. Dünya Savaşı]]ndaki ''[[Q-ship]]'' gibi '''[[yedek savaş gemisi]]''' ([[İngilizce]]:auxiliary warships) olarak da kullanılır. 17. Yüz yıla kadar bir ticari geminin, bir donanma gemisinin yarısı kadar savaş gemisi olarak görev görmesi norlmaldi.
22.101

değişiklik