"Enerji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
Etiket: Mobil değişiklik
Etiket: Mobil değişiklik
[[Dosya:Lightning over Oradea Romania 2.jpg|thumb|right|258px|[[Yıldırım]], enerji aktarımının oldukça görülebilir bir biçimidir.]]
 
Fizikte, enerji doğrudan doğruya gözlemlenemeyen fakat kendi konumundan hesaplanabilen fiziksel sistemin geniş, korunmuş bir özelliğidir. Enerji, fizikte temel önemdedir. Pek çok biçime girebilmesinden dolayı enerjinin kapsamlı bir tanımını yapmak imkansızdır ama en yaygın tanım şudur: Enerji, bir sistemin [[iş]] yapma kapasitesidir. Fizikte iş, [[kuvvet]]in yer değişim yönündeki bileşeninin etkisinin yerdeğiştirmeyle çarpımı olarak tanımlanır ve enerji, iş ile aynı birimle ölçülür. Enerjinin 3 temel formülü vardır:
;Enerjinin 3 temel formülü vardır:
*E=Fd: 1 [[Joule]] enerjisi olan bir madde, 1 [[metre]]yi 1 [[Newton]] ile gidebilir.
 
*E=mc<sup>2 </sup>: 1 kg kütlesi olan bir maddenin ışık hızının karesinin sayısal değeri kadar (Joule) enerjisi vardır.
 
*E=Pt: 1 Joule enerjisi olan bir madde, 1 saniye boyunca, 1 Watt'lık güç uygulayabilir.
*;E=Fd: 1 [[Joule]] enerjisi olan bir madde, 1 [[metre]]yi 1 [[Newton]] ile gidebilir.
*;E=mc<sup>2 </sup>: 1 [[kg]] kütlesi olan bir maddenin [[ışık hızınınhızı]]nın karesinin sayısal değeri kadar ([[Joule]]) enerjisi vardır.
*;E=Pt: 1 [[Joule]] enerjisi olan bir madde, 1 [[saniye]] boyunca, 1 [[Watt]]'lık güç uygulayabilir.
 
 
Fizikte, enerjinin önemi için bir sebep; enerjinin korunma özelliğidir. [[Enerjinin korunumu]] yasası şöyle söyler: Enerji ne yaratılabilir ne de yok edilebilir, sadece farklı biçimlere dönüştürülebilir. Enerjinin bir hacim alanı içerisindeki bütün biçimlerinin toplamı sadece o hacme giren ya da o hacimden çıkan enerji miktarı ile değiştirilebilir. Enerjinin önemi için diğer sebep; enerjinin alabileceği farklı biçimlerin sayısıdır. [[Kinetik enerji]] (hareket enerjisi) ve [[potansiyel enerji]]] enerjinin iki temel kategorisidir. Kinetik enerji atılan bir beyzbol topu gibi hareketli bir kütle tarafından taşınan hareketin enerjisidir. Potansiyel enerji [[kütleçekim]] alanı, [[elektrik]] ya da [[manyetik]] alan gibi bir kuvvet alanı içerisindeki objelerin konumları tarafından etkilenen enerjidir. Örneğin; yer çekimine karşı kaldırılan bir nesne içerisinde, eğer düşerse kinetik enerjiye dönüştürülen, kütleçekim potansiyel enerjisi depolar. [[Işık]] gibi [[elektromanyetik dalga]]ların ışıma enerjisi, katı cisimlerin bozulması ya da esnemesi sonucu elastik enerji, örneğin; bir yakıtın yanmasıyla oluşan [[kimyasal enerji]] ve [[ısı enerjisi]], maddeyi oluşturan parçacıkların belirli bir rastgele hareketinin mikroskopik kinetik ve potansiyel enerjileri enerjinin özel biçimlerini içerir.
 
11

değişiklik

Gezinti menüsü