"Ruhat Mengi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (düzen, taslak seviyesini aşmış)
[[Adana]] [[senatör]]lüğü ve milletvekilliği yapmış olan [[Mehmet Ünaldı]]'nın kızı olarak dünyaya geldi. Annesi ise öğretmendir. Ortaokul ve liseyi [[Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi]]'nde tamamladı ve ardından yüksek tahsiline [[Orta Doğu Teknik Üniversitesi|ODTÜ]]'de başladı. Ruhat Mengi [[Orta Doğu Teknik Üniversitesi|ODTÜ]]'de [[ODTÜ Mühendislik Fakültesi]]'nde mühendislik eğitimi görürken, son yılında [[İngiltere]]'deki [[Manchester Üniversitesi]]'ne (eski adıyla ''The University of Manchester Institute of Science and Technology'') transfer yaptı ve buradan 1978 yılında mezun oldu. Stajını İngiltere'de Sittingbourne Shell Araştırma Merkezi'nde yapan Ruhat Mengi, [[Türkiye]]'ye döndükten sonra da [[Türkiye Petrolleri Araştırma Merkezi]]'nde bir süre mühendis olarak çalıştı.
 
Gazeteciliğe bir [[Günaydın Grubu]] gazetesinde köşe yazarı olarak başladı ve televizyon programcılığıyla devam etti. Çeşitli kanallarda haber, sohbet, müzik programları yaptıktan sonra 1989 yılı Ocak ayında [[Sabah Gazetesi]]'ne geçti. Birkaç yıl hem TV hem de yazılı basında çalışan Mengi, Tansu Çiller’in başbakan olduğu dönemde, atv’de yaptığı Spot’haber programının kesilmesi, onun yaptığı siyasi baskılar sonucu televizyon programını yapmaya uzun süre ara verdi. 2002 yılında Sabah Gazetesi'nden ayrılarak [[Vatan Gazetesi]]'ni kuran "Bağımsız Gazeteciler Grubu" arasında yer aldı. Bir süre sonra Star TV’de, kendisinin hazırlayıp sunduğu “Her Açıdan” isimli haber programıyla yeniden televizyonculuğa dönen Mengi, 5 yıl izleme rekorları kıran bu programda AKP hükümetinin baskıları sonunda yayından kaldırıldı.
 
2002 yılı öncesinde Türk Ceza Kanunu’na kadın ve çocuklara karşı şiddet, tecavüz gibi konularda haksızlığa neden olacak yasa tasarısına karşı yazdığı yazılar nedeniyle 2 ünlü hukuk profesörünün açtığı 150 milyarlık davalarda Ruhat Mengi’nin savunmasını kadın örgütlerinden; aralarında eski Kadın ve Aile Bakanı Onay Alpago, KA-DER baskanı Hülya Gülbahar, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirci, Mor Çatı Kadın Sığınma Evi Kurucusu Canan Arın gibi Türkiye’nin en ünlü kadın hakları savunucusu avukatları yaptı. Türkiye Eğitim Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarından, üniversitelerden, yerel platformlardan, dergilerden çeşitli ödülleri olan Mengi, Türk Kadınlar Birliği, Kadın Hakları Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği gibi kadın kuruluşlarının önemli ödüllerini almıştır.. Ayrıca 2006 yılında Dünya Lions Kulüpleri’nin ödülü olan Melvyn Jones’u da Türkiye’den Uğur Dündar’la birlikte Ruhat Mengi'ye verilmiştir.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü