"Devrim" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Salveronica tarafından yapılan 14232844 sayılı değişiklik geri alınıyor.
k
(Salveronica tarafından yapılan 14232844 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
'''Devrim''', '''inkılâp''' ya da '''ihtilâl''', bir durumdan başka bir duruma geçiş, evrim, dönüşüm. [[Toplum]]sal [[değişim]]lerin insan iradesiyle hızlandırılması devrimleri oluşturur. Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli bir şekilde gerçekleşir.
 
Kitle halindeki bir toplumsal hareketin başlatılmasının söz konusu olduğu, mevcutvar hükümetiolan bir rejimi şiddet kullanımı sonucunda başarıyla yıkarak yeni bir rejimhükümet kuranbiçimi oluşturan bir politik değişme süreci. Bir devrim, coup d’etat ([[hükümet darbesi]])’dan ayrı tutulmalıdır, çünkü devrimde bir kitle hareketi ile politik sistemin bütününde önemli bir değişmenin gerçekleşmesi söz konusudur. Bir coup d’etat, iktidarın silah yoluyla, ancak hükümet sistemini kökten bir biçimde değiştirmeden varolan politik liderlerin yerine geçecek olan kişiler tarafından ele geçirilmesine göndermede bulunmaktadır. Devrimler, varolan [[politik]] otoritelere meydan okuyan sistem ancak yine politik sistemi bütün olarak dönüştürmekten çok otoriteyi temsil eden kişilerin yerlerine başkalarının geçirilmesini hedefleyen başkaldırılardan da ayrı tutulmalıdır.
 
[[12 Eylül]] [[1980]] sonrasında, sakıncalı bir terim olduğu gerekçesiyle "devrim" yerine "[[ihtilâl]]" ve "[[inkılâp]]" sözcükleri kullanılmaya başlanmış, yeni basılan ders kitaplarında devrim sözcüğü eski karşılıklarıyla değiştirilmiştir.
2

değişiklik

Gezinti menüsü