"Saksofon" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
85.102.201.144 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Caglarctr tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (85.102.201.144 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Caglarctr tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[Dosya:Klaus Doldinger alleine mit Saxophon.jpg|thumb|150px|Caz saksofoncusu [[Klaus Doldinger]]]]
 
== PEZEMEKYapısı ==
 
Saksofon klarnete benzer. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamışlı ağızlık kullanır. Tuş sistemi ise aynı olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksofon, metalden yapılan bir enstruman olmasına rağmen, yapısı ve kökeni gereği, bakır üflemeli değil, tahta üflemeli çalgılar arasında sayılır.
 
== Ağızlık ==
[[Dosya:Mouthpiece tenor saxophone.jpg|thumb|Tenor saksofon için iki ağızlık]]
[[Dosya:ağızla üflenir...
Ağızlıklar kauçuk, plastik ya da metal gibi değişik gereçlerden yapılırlar. Ender olarak da tahta ve cam olanları da bulunur. Bazıları, metal ağızlıkların yaygın olan plastik ağızlıklara göre daha “canlı” ses çıkardığı, ötekilerse de ses tonundaki değişikliklerin ağızlıkta kullanılan gereçten değil, biçiminden geldiği kanısındadırlar. İçleri içbükey olarak oyulmuş ağızlıklar Adolphe Sax’ın özgün tasarımına daha yakın olup, daha yumuşak tonlarda ses çıkardıkları için klasik batı müziği saksofoncularınca yeğlenirler.
 
== Kamışlar ==
16.510

değişiklik

Gezinti menüsü