İçeriğe atla

Mendesli Thrasyllos: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q725225 sayfası üzerinden sağlanan 11 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Değişiklik özeti yok
'''Mendesli Thrasyllus''', Tam adı '''Tiberius Claudius Thrasyllus''' (d. M.Ö. 1. yüzyıl & ö. 36, [[Yunanca]]: '''ο Τιβερίος Κλαύδιος Θράσιλλος''' ya da '''ο Θράσιλλος της Μένδης'''). Thrasyllusi Mısır'ın [[Mendes]] kentinde gelen Yunan kökenli bir aileye mensuptur.
[[İskenderiye]]li bir dilbilgisi uzmanı olsa da - [[Plato]] ve [[Democritus]]'un editörüdür- daha çok astrolog olarak tanınmıştır. Thrasyllus geleceğin [[Roma İmparatoru]] Tiberius ile sürgüne gönderildiği [[Rodos]] adasından karşılaşmıştır. Thrasyllus, Tiberius'un yakında yeniden Roma'ya çağrılacağı ve resmen Augustus'un varisi olarak atanacağı öngörüsünde bulunmuş ve ardından Tiberius'un tahtta kaldığı yıllar boyunca onun yakınında bulunmuş ve İmparator tarafından karısı ile birlikte çok değerli bir heiye olan Roma Yurttaşlığı ile ödüllendirilmiştir.
 
* [http://historyhuntersinternational.org/index.php?topic=2233.5;wap2 Thrasyllus'un astrolojik yetenekleri imparator Tiberius tarafından test edilmiştir] (Roma yıllıkları, P. Cornelius Tacitus - Kitap 1.6)
 
[[Kategori:Antik Yunan astronomlar]]
[[Kategori:Antik Yunan matematikçiler]]
[[Kategori:Doğum tarihi bilinmeyenler]]
[[Kategori:36 yılında ölenler]]
[[Kategori:Antik Yunan astronomlar]]
[[Kategori:Antik Yunan matematikçiler]]
[[Kategori:Antik matematikçiler]]
[[Kategori:Antik astrologlar]]