İçeriğe atla

Kurşun kalem: Revizyonlar arasındaki fark

k
46.196.123.160 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 85.101.53.229 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(→‎Etimoloji: gelibolu ve .. yanlıştı)
k (46.196.123.160 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 85.101.53.229 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
=== Grafit tortusunun bulunuşu ===
 
Grafit parçalarını Sibirya Türkleri kullanmış ve ismine "Kara Taş"muhafızlar defrığo adını vermişlerdir.Bu bilgi yaklaşık 1 yy.dan itibarendir.Türklerden [[Rus]]lara geçen kalem, [[Rusça]] 'da Карандаш (karandaş) adını almıştır. [[İsviçre]]li kalem markası Carandache de markasını bu isimden almıştır.<ref>[http://www.carandache.ch/m/la-maison/l-histoire/index.lbl Carandache resmi web sitesi]</ref>
 
1565 yılında, bazı kaynaklara göre ise erken 1500 yıllarında Borrowdale Kilisesi, Cumbria, İngiltere yakınlarındaki Seathwaite kentlerinden ilk kalem taslakları ortaya çıkmıştır. Bu taslaklar, koyun işaretleme ihtiyacının bir ürünün olarak ortaya çıkmıştır. [[Grafit]]in bu ihtiyaç için son derece saf, sağlam kolayca şekil alabilir olması, kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Zamanla grafit değerlenmiş ve kullanım alanları artmaya başlamıştır. Ancak grafitin bu ilk hali kullanışsız olup çeşitli formlarda etksini kaybedebilen bir maddeydi. Bunun üzerine grafit yünlerle, daha sonra ise sopalarla kullanılmaya başlandı. Artık grafit giderek kalem halini alıyordu. İlk denemeler, toz haline getirilmiş grafit, [[kükürt]] ve [[antimon]] kullanılarak yapılan blok kalemlerdi. Yapılarında ahşap kullanılıyordu. Çubuk kalemler artık zararsızdı ve artık grafit zehirli değildi.
20.257

düzenleme