İçeriğe atla

"Saygı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

hiçbişey
k (Beliz07 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Charunboke tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(hiçbişey)
{{Diğer anlamı|Saygı (anlam ayrımı)}}
'''Saygı''', herhangi bir ilişki içinde olunan bir [[kurum]], [[birey]] ve benzerine, söz konusu varlık veya oluşumun ilgi ve duygularının farkında tutum sergilemek, buna göre uygun bir davranış tarzını, [[:wikt:tutum|tutum]]u benimsemektir. Saygı, genellikle, ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun [[hak]], [[değer]], [[inanç]] ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak bunlara [[önyargı]]sız yaklaşmayı içerir. Her ne kadar tersi gibi gözükse de saygı kavramı [[hak]]lar kavramının varlığından önce gelir ve haklar kavramına dayanmaz.
 
"Saygı", terim olarak genellikle kişiler arası ilişkilerde kullanılır. Buna göre [[Türk Dil Kurumu]]'nun ''saygı'' sözcüğüne verdiği tanımlar şöyledir:
 
:# ''Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıylad''{{Diğer biranlamı|Saygı kimseye,(anlam bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.''ayrımı)}}
''olayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.''
:# ''Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.''{{ref|1}}
 
Anonim kullanıcı