"Henri Matisse" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q5589 sayfası üzerinden sağlanan 102 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Matisse sadece çinilere değil, doğu halılarına da ilgi duymuştur. Doğu halılarındaki dekoratif unsurlar, saf renkler, soyut biçimler ve düzeyler önem taşımaktaydı. Matisse’in resimlerindeki iki boyutluluk ve dekoratif unsurların artan önemi Gauguin’in 19. yüzyıl sonunda ortaya koyduğu tavrın bir devamı niteliğindeydi. [[1908]] yılında yaptığı ''Kırmızıdaki Uyum'' onun doğu sanatına ve dekoratif unsurlara verdiği önemin bir sonucudur. Resimde masa örtüsü ve duvarın kırmızı renkte olması ve mavi kıvrımlı motiflerin hem masada hem de duvar yüzeyinde tekrar etmesi, resim yüzeyinin iki boyutluluğunu vurgular. Sanatçı [[1907]]-[[1909]] yılları arasında ders verdiği bir resim okulu da açtı fakat daha sonra sanat çalışmalarına yoğunlaşabilmek amacıyla bunu kapattı. [[1909]] yılında, [[Moskova]]lı bir iş adamı olan ve Matisse’in resimlerini toplayan Shchukin ona resim sipariş etmiştir. Matisse’in Rus koleksiyoner için yaptığı ''[http://www.abcgallery.com/M/matisse/matisse91.html Dans]'' ve ''[http://www.abcgallery.com/M/matisse/matisse86.html Müzik]'' adlı büyük boyutlu çalışmalar; saf renk kullanımı, belirgin dış çizgilerle sınırlanmış figürleri ve yaşama sevincini yansıtan temalarıyla Matisse’in baş yapıtları arasında yer aldılar.
 
Dans’ta elele tutuşmuş daire şeklinde dans eden figür grubu ilginç bir şekilde [[Ambroggio Lorenzetti]]’nin [[Siena]]’da Palazzo Pubblico’nun duvarlarında yer alan iyi yönetim freskindeki dans eden figürleri anımsatır. Matisse, [[1907]] yılında bu şehri ziyaret ettiğinde Lorenzetti’nin büyük boyutlu freskini görmüş ve dans eden figürleri dikkatle incelemiş olmalıdır. Müzik ise herbiriher biri izleyiciye dönük düz mavi-yeşil bir fon üzerindeki beş adet kırmızı figürden oluşmuş oldukça sade bir kompozisyondur. Figürlerin dizilişleri belirgin bir biçimde notaların dizilişlerini andırır. Her iki resim de [[1910]]'da Sonbahar Salonu’nda sergilendi.
 
[[1908]] yılında [[Berlin]]’e giderek burada Alman [[dışavurumculuk|dışavurumcuların]] çalışmalarını görme olanağını bulan Matisse, [[1910]] yılında bu kez Marquet ile birlikte [[Münih]]’i ziyaret etti ve İslam Sergisi’ni gezdi. Sergide özellikle halılardan etkilendi. [[1911]] tarihli ''[http://www.abcgallery.com/M/matisse/matisse97.html Ressamın Ailesi]'', bu etkilenmenin boyutlarını açık bir şekilde ortaya koyar. Resimde sanatçının karısı, kızı ve iki oğlu; kanepelerin, duvar kağıdının ve hepsinden önemlisi yerdeki halının dekoratif kalabalığı içerisinde adeta kaybolmaktadır. Aynı yıl yaptığı ''[http://www.abcgallery.com/M/matisse/matisse94.html Kırmızı Stüdyo]'' ise, tek bir kırmızının iki boyuta indirgediği bir mekâna yerleştirilmiş ve sadece kontürleriyle tanımlanmış nesnelerden oluşmaktadır.
32.476

değişiklik

Gezinti menüsü