İçeriğe atla

"Böcek (oyun)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
kaynak wiki şablonu silme AWB ile
k (→‎Kaynakça: tiyatro şablonu tartışma sayfasına eklendi)
k (kaynak wiki şablonu silme AWB ile)
 
== Özet ==
 
Aşk, paranoya ve hükümet komplolarını konu eden oyunda şiddet ve çıplaklık unsurları bulunmaktadır. Oyunun neredeyse tamamı küçük bir motel odasında geçer. Öykü bir barda garson olan Agnes, Agnes'in karşılaşmaktan çekindiği eski kocası olan öfkeli eski mahkûm Jerry Goss, lezbiyen arkadaşı R.C. ve R.C.'nin Agnes'a tanıştırdığı, muhtemelen [[I. Körfez Savaşı|Körfez Savaşı]] gazisi ve asker kaçağı olan Peter hakkındadır. Agnes Peter'a gittikçe bağlanırken, Peter da Irak'taki savaş, [[Tanımlanamayan Uçan Nesne|UFOlar]], Oklahoma bombalamaları, kült intiharlar ve [[Komplo teorisi|gizli hükümet komploları]] hakkındaki takıntılı fikirleri içinde zamanla çılgınlaşmaya başlar.
 
== Türkçe Çeviriler ==
 
* Oyunun [[Füsun Günersel]] tarafından yapılan çevirisi kitap olarak yayınlanmamıştır.
 
== Sahnelenme Bilgisi ==
 
=== Londra (Prömiyer) ===
 
Oyunun prömiyeri 20 Eylül 1996'da<ref>[http://www.compulink.co.uk/~shutters/reviews/96074.htm ''Financial Times'': "''Bug'', Gate Theatre, London W11, Opened 20 September, 1996"] (review by Ian Shuttleworth)</ref> [[Londra]]'daki '''Gate Theatre''''da yapılmıştır. [[Wilson Milam]]'ın yönettiği oyunda başrolleri [[Shannon Cochran]] (Agnes) ve [[Michael Shannon]] (Peter) paylaşmıştır.
 
Özel Efektler: Dükkan-ül Hayal<br />
Dramaturg: [[Ruteba Doğan]]<br />
Oynayanlar: [[Tülay Günal]], [[Alper Kul]], [[Serhat Kılıç]], [[Selen Uçer]], [[Gökçer Genç]]<br />
 
== Film ==
Oyunun [[Böcek (film)|film]] versiyonu 2007 yılında çekilmiştir. [[William Friedkin]]'in yönettiği filmde [[Ashley Judd]], [[Harry Connick, Jr]] ve [[Michael Shannon]] rol almıştır. Friedkin oyunu izledikten sonra Letts ile birlikte filmin senaryosunu hazırlamıştır.
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
{{Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bug_%28play%29&oldid=165805410
|tarih=20/10/2007
|dil=İngilizce
|madde=Bug (play)
}}
<references/>
 
[[Kategori:Tracy Letts oyunları]]