İçeriğe atla

Gayrettepe: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
Batıdan [[Mecidiyeköy]] ve [[Fulya, Şişli|Fulya]], kuzeyden [[Esentepe (Şişli)|Esentepe]], doğudan [[Balmumcu]] ve güneyden [[Dikilitaş, Beşiktaş|Dikilitaş]] semtleri ile çevrilidir. Kuzey komşusu Esentepe'nin aksine büyük ölçüde konut bölgesidir. Yıldız Posta Caddesi kuzey sınırını, [[Barbaros Bulvarı]] doğu sınırını oluşturur.
 
1960'larda emekli subaylar ve gazeteciler için yapılan siteler Esentepe ve Gayrettepe semtlerinin çekirdeğini oluşturmuştur. 1970'li yıllarda İstanbul'un görünümününe damgasını vuran en büyük yapı olan [[Boğaziçi Köprüsü]] ve çevre yollarınınyolları, uzak mesafelere hızla ulaşma olanağı sağladı. Bu nedenle çevrelerinde yeni iskan alanları için talep artmaya başladı. Bu baskının sonucu olarak, Gayrettepe gibi köprünün Avrupa yakasındaki ayağının bulunduğu kıyı bandının arkasında yer alan alanlar hızla iskana açıldı.
 
[[İstanbul Emniyet Müdürlüğü]] / Gayrettepe Hizmet Binası, [[Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi]], Selenium Panorama, Point Hotel, Dedeman Otel, Sabah Gazetesi-Atv Binası, Türk Telekom İstanbul İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası bu semttedir.
60.567

düzenleme